Paylaş

Game of Thrones ‘un en sevilen oyuncularından bir tanesi olan Peter Dinklage ‘in dış ses rolü ile birlikte karşımıza çıktığı Netflix ‘in belgesel dizisi olan ‘’ Zorba Nasıl Olunur ‘’ son derece iddialı olan hikayesi ile göz doldurmaktadır.

Son yüzyıl içinde yer edilen belli başlı bazı diktatörleri – Adolf Hitler, Saddam Hüseyin, Joseph Stalin ve Muammer Kaddafi – hedef alarak siyasi adamların halk üzerinde kurmuş oldukları şiddetli baskılara ışık tutmaktadır. Özellikle de siyasi – tarih meraklısı olan kişilerin büyük bir zevk ile izleyeceklerini düşündüğümüz bu belgesel ile ilgili ise bazı küçük detaylar paylaşacağım.

Sahiden de zorba nasıl olunur diye hiç durup düşündünüz mü? Normal hayatlarımızda sıkça kullandığımız ancak doğru bir şekilde kullanıp kullanmadığımızı bile bilmediğimiz ‘ zorba ‘ kelimesinin karşılığı tam olarak nedir? siz değerli okuyucularımı bilmem fakat Peter Dinklage ‘ zorba ‘ kelimesinin yalnızca; zor kullanan, gücü ile ortalığı yıkmaya çalışan, aşağılayıcı tonlara sahip olan bir kelime olarak özetlememektedir. Yaklaşık olarak 30 dakikalık bir süreden oluşan 6 bölüme sahip bir belgesel boyunca zorbalığın bir çok yan dalına, çeşitlerine, sonuçlarına odaklanılmaktadır.

9 Temmuz 2021 Cuma günü Netfilix ‘in ‘’ yoğun temmuz ‘’ trendine adım atan esas adı ise ” How to Become a Tyrant ” olan ‘’ Zorba Nasıl Olunur? ‘’ dizisi, son derece iddialı olan bakış açısı ile birlikte de az önce de yukarıda saymış olduğum dünya liderlerinin hem geçmiş hayatlarına hem de yapmış oldukları icraatlarına odaklanmaktadır. Dizide bölümler arasına yerleştirilmiş olan konuk isimler ile birlikte bölümün konusunu da oluşturan kişiler hakkında yapılmış olan söyleşilere de yer vermektedir.

Zorba Nasıl Olunur? Dizi konusu nedir?

Dizinin yayınlanan ilk bölümü ‘’ Gücü Ele Geçir ‘’ başlığı ile kaşımıza çıkmaktadır ve odak noktası da bir zamanların büyük lideri olan Adolf Hitler ‘dir. Hem diktatörlük kavramı hem de faşist rejim kavramı ele alındığında ise akla gelen ilk isimlerden bir tanesi olan Hitler, Dinklage ‘nin sunumu ile birlikte çok iyi bildiğimiz bir ok zorlayıcı ve aşağılayıcı olan eylemlerin de perspektifinden geçmektedir. Hitler ‘in halkını adeta bir kukla gibi parmağında oynatması ile birlikte zulüm ve güç dengesinin de şaşmış olduğu sekanslara odaklanmaktadır.

Dizinin geriye kalan 5 bölümünde ise karşımıza çıkan görseller aslında yayınlanmış olan ilk bölümden çok da farklı değildir. Çeşitli kasetler ve animasyonların yardımı ile de bizlere bir diktatörün nasıl var olduğuna dair kesitler sunmaktadır. Fakat belgeseli son derece etkileyici kılan bir yer vardır ki o da Peter Dinklage ile birlikte ortaya çıkmış olan kara – mizah şöleni. Ele alınan konu ne kadar ciddi bir konu olmuş olsa da Dinklage, şaka ve gerçek arasında son derece akıllıca olan bir bağ kurmaktadır.

6 bölüm olarak yayınlanacak olan dizide hiç kusur olmayan genel ibareler de vardır. Bu belgeselin içine yerleştirilen kişiler artık eski dünyada kalan ve günümüz ile de hiçbir bağı neredeyse hiç olmayan isimlerdir. Adolf Hitler, Saddam Hüseyin, Joseph Stalin gibi liderler halihazırda yapılmış olan bir çok filme, belgesele de konu oldukları için ‘’ Zorba Nasıl Olunur? ‘’ dizisi konsept açısından pozitif bir izlenim bıraksa da kurgusal olarak negatif bir izlenim bırakmaktadır. Umuyoruz ki bu belgeselin ikinci sezonu yayınlanır ve ikinci sezonda karşımıza daha güncel olan liderler çıkar.. Mutlaka izleyin derim bu belgeseli.

‘’ Zorba Nasıl Olunur? ‘’ dizisi IMDB puanı kaç?

‘’ Zorba Nasıl Olunur? ‘’ dizisi yayınlandığı günden itibaren Netfilix izleyicilerinin ilgi odağı olan bir yapım oldu ve bu başarısını da IMDB puanına yansıtmayı başardı. Söz konusu dizi izleyicilerden ise tam olarak 7,5 IMDB puanı almış oldu.

‘’ Zorba Nasıl Olunur? ‘’ adlı belgesel dizi konusu ve yorumu – Netfilix yazımızın sonuna geldik. Siz değerli okuyucularımıza şimdiden keyifli seyirler diliyorum. Sitemize üye olarak hem güncel yazılarımızdan hem de güncel olaylardan kolayca haberdar olabilirsiniz. Bir sonra ki içeriğimiz de görüşmek üzere hoşça kalın..

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here