Ana Sayfa Televizyon Nasa 2016'da Jüpiter'in yörüngesine ulaşan uzay aracı Juno'ya çocuklara bilimsel araştırmalarda ilham...

Nasa 2016'da Jüpiter'in yörüngesine ulaşan uzay aracı Juno'ya çocuklara bilimsel araştırmalarda ilham vermek için kimin oyuncağını koymuştur?

Güneş Sistemi'nin en büyük gezegeni Jüpiter'in araştırmasını sağlayacak Juno yörüngeye oturdu.

1216
0
Paylaş

Jüpiter Güneş Sistemi’nin en büyük gezegeni ve büyük ölçüde gazdan oluşmakta. Jüpiter’in araştırmasını sağlamak amacıyla bölgeye yollanan Juno gezegenin yörüngesine başarı ile oturdu. Eğer bir aksilik yaşanmazsa Juno’nun iki ay sonra bilimsel çalışmalarına başlaması bekleniyor. Peki Juno neyin peşinde olacak, görevi ne zaman sona erecek, bugünlere nasıl geldi? Sorularla “Gaz Devi”ne yolculuk… Şu ana kadar yapılan pek çok çalışmanın ardından, gezegeninçekirdeğine en çok yaklaşabilmiş olan araç Juno. Juno’nun amacı ise Jüpiter’in nasıl oluştuğunu ve yıllar içinde nasıl değiştiğini anlayabilmek. 

Çevresi çok kalın bir gaz bulutu ve bulut katmanı ile kaplı olan Jüpiter hakkında bilinenler diğer gezegenlere oranla çok sınırlı. Jüpiter’in büyük kısmı, Güneş’te de bulunan hidrojen ve helyum gazlarından oluşmakta.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here