Paylaş

TRT 1 ekranlarında Ramazan Ayı boyunca yayınlanacak olan Mavera: Hace Ahmed Yesevi dizisinin oyuncuları ve konusu herkes tarafından merakla araştırılıyor.

Mavera: Hace Ahmed Yesevi dizisinin konusu ne?

Es yapım tarafından yapımcılığı üstlenilen Mavera: Hace Ahmed Yesevi dizisinin konusu Türk edebiyat tarihine damga vurmuş hatta edebiyatın temellerini oluşturmuş Ahmet Yesevi’nin hayatını anlatacak dizide bir birinden başarılı oyuncular yer alacak.

Ata Yesevi olarak da bilinen Ahmed Yesevi mutasavvıf ve şairdir. İlk Türk mutasavvıf olarak bilinen Ahmed Yesevi, tasavvuf akımını da başlatan isimdir. Dönemin en büyük alimlerinden dersler gören Yesevi, Divan-ı Hikmeti yazarak Türkçe’nin doğru kullanımı ve kelimelerin zenginliğini anlatmıştır. Anadolu’ya gelmemesine rağmen tüm Anadolu alimlerinin tanıdığı bir isim olmuştur. İlim bakımından kendini donatan Yesevi, İslamiyeti ve güzelliklerini Türk halklarına anlatıp onları dine davet etmiştir. Tarihte Ahmet Yesevi’nin hayatı, ondan yıllar sonra yaşayan Yunus Emre’nin hayatına benzetilmiştir.

Mavera: Hace Ahmed Yesevi dizisi oyuncuları kimler?

Payitaht Abdülhamit dizisini ekranlara taşıyan Yusuf Esenkal, şimdilerde de Türk Edebiyat tarihinin başlamasına öncü olan Ahmet Yesevi’nin  hayatını ekranlara taşıyacak. Ekim ayında dizinin çekimlerine başlanmasıyla beraber Koronavirüs salgınından dolayı dizinin çekimlerine kısa bir süre ara verildi. Konya ilinde gerçekleştirilen çekimlere sonralarda tekrardan başlanıldı.

Mavera: Hace Ahmed Yesevi dizisinin başrolünde ise Söz adlı dizinin oyuncusu olan Görkem Sevindik yer alacak. 6 bölümden oluşacak olan dizi İslamiyet’i Türklere anlatan Ahmet Yesevi ve arkadaşlarının yaşamış oldukları olayları aktaracak. Türkçeye oldukça önem veren Ahmet Yesevi aynı zamanda büyük bir din alimidir. Görkem Sevindik’İn yanı sıra Yunus Emre adlı dizinin oyuncusu Gökhan Atalay’la beraber Necip Karakaya ve Korel Cezayirli de dizide yer alacak isimler arasında olacak.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here