Paylaş

Yemek yapmayı yemeye tercih eden herkesin gereksinim duyduğu Şef Bıçaklarından bahsetmek istiyoruz. Mutfakta rahat olan ve zaman geçirmeyi sevenlerin en büyük yardımcıları her zaman kullandıkları bıçaklardır. Yemek yapmayı kolaylaştıran hatta keyif katan bıçaklar, profesyonel aşçılar ve yemek yapmayı sevenler tarafından farklı özelliklerine göre seçilir. Belirli seviyede yemek yapmakta usta olanların ve olmaya niyet edenlerin özel olarak kullandıkları Şef Bıçağının özelliklerini, normal bıçaktan ayrılan ayırt edici niteliklerini sizlere açıklamak istiyoruz.

Lazoğlu Şef Bıçağı öncelikle çok keskin olmasıyla tanınmaktadır. Kesici uzunluğu 18 ile 23 cm civarında olmalıdır. Kesici yüzeyi eğri olan bu bıçakların üst kısmı düzdür. Büyük görünümüyle ilgi toplayan bu bıçaklar oldukça kaliteli ve uzun ömürlüdür. Şef Bıçağının kullanımında dikkatli olunmaz ise istenmeyen kötü  durumlar ortaya çıkabilir. Kullanım esnasında parmak uçlarınızı içeride tutarak kesim yapmalısınız. Keskinliği sayesinde mutfakta yemek yaparken doğrama işleri en sevdiğiniz kısma dönüşecek.

Lazğlu Şef Bıçağı meyve ve sebzeleri dilimleme, kıyma ve parçalama gibi işlerde kullanılır. Bu keskin bıçaklar kemik, taş ve tahta gibi sert cisimleri kesmek için üretilmemiştir. Bu tarz keskin nesneleri kesmeye çalışmanız halinde bıçağın keskin yüzeyine ciddi hasarlar verebilirsiniz. Kaliteli bir Lazoğlu Şef Bıçağı kesici uçtan sapa doğru kalınlaşarak bıçağın ağırlık merkezini sapın ucuna verir. Bu sayede elinizde tuttuğunuz bıçağın kontrolü tamamen sizdedir. Aşçı Bıcağı veya Profesyonel Bıçak olarak da bilinen Şef Bıçağı pek çok farklı doğrama işlemi için kullanılır.  Kişiye özel duruşu ve kullanımıyla yemek yapım aşamasını eğlenceli bir aktiviteye çevirir…

 

https://lazoglubicak.com/

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here