Ana Sayfa Spor La Liga’da bulunan katalon takımları Barcelona ve Espanyol’un ligden atılma durumu

La Liga’da bulunan katalon takımları Barcelona ve Espanyol’un ligden atılma durumu

Katalonya'nın bağımsızlık ilan edeceği tarih beklenirken La Liga'da bulunan katalon takımları Barcelona ve Espanyol'un ligden atılma durumları bulunuyor.

686
0
Paylaş

Dünyada şu anda en çok konuşulan konularından bir tanesi İspanya’da katalanların bağımsızlıklarını istemesi sebebiyle yaptıkları referandum. Yapılan referandum oldukça fazla olaylı geçmiş ve bir çok tartışmaya sebep olmuştu. Referandum ile alakalı olarak Katalan lider bir açıklama yapmış ve yaptığı açıklamada bağımsızlıklarını ilan etmek için önlerinde artık hiçbir sebep olmadığını dile getirmişti. Avrupa birliği ise bu bağımsızlığın oldukça yanlış bir yola çıktığını açıklamıştı.

Referandumun ve Katalonya’nın bağımsızlığının doğuracağı bir çok ekonomik ve siyasi sorun bulunurken bunların bir yenisine de spor alanında tartışmalar eklendi. İspanya birinci futbol liginde yani La Liga’da şu anda mücadele eden 3 takım bulunuyor. Barcelona, Espanyol ve Girona şu anda La Liga’da mücadele eden katalan takımları olma özelliğine sahip. 

Bağımsızlık için yapılan referandum gündeme geldiğinde futbolseverlerin en büyük soru işareti olarak gördüğü şey özellikle Barcelona’nın La Liga’da mücadele edip etmeyeceğiydi. İspanya futbol sektörüne ve ekonomisine oldukça büyük maddi kazanç sağlayan ve İspanya’nın özelliklerde son yıllarda kendisini sporda kanıtlamasını sağlayan Barcelona’nın La Liga’dan çıkarsa büyük bir zarar içine gireceği ve aynı şekilde kötü etkileri de İspanya üzerinde bırakması bekleniyor.

Tüm bunlara rağmen İspanya Futbol Ligleri başkanı Javier Tebas yaptığı açıklamada Barcelona, Espanyol ve Girona’nın ligden çıkarılma durumları olacağını belirtti. Katalonya’nın tek taraflı bağımsızlık ilanının takımların başına bela olacağını belirten Tebas bağımsızlığı destekleyen takımların La Liga’nın dışında kalacaklarını tekrar belirtti.. Görevlerinin herkesi dinlemek olduğunu fakat belirli kuralların dışına da kesinlikle çıkmayacaklarını belirten Tebas’ın bu açıklamasının ardından bir kısım bu konuda hala kararsız gözüküyor.

 

Gündemde oldukça tartışılan bu konu sonucunda Barcelona’nın başka bir ligde mücadele edeceği de söylentileri beraberinde getirmişti. İlk olarak Barcelona’nın Fransa ligine katılıp orada mücadele edeceğini iddia eden bir ispanyol gazetesinin ardından bu ligin Fransa değil İngiltere olacağını iddia eden de bir çok medya grubu bulunuyor.

Eğer hiçbir seçenek olmazsa Barcelona’nın kendi kuracakları Katalon liginde oynayacağını iddia eden Barcelona’lı gazeteciler bu iddialarında oldukça diretiyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here