Ana Sayfa Spor Barcelona’dan futbol takımından kritik karar! La Liga’dan da çekilecekler mi? İşte Detaylar

Barcelona’dan futbol takımından kritik karar! La Liga’dan da çekilecekler mi? İşte Detaylar

Barcelona'dan kritik karar! Katalonya'daki eylemlere katılma kararı alan kulüp antrenmanlara çıkmayacak ve belki La Liga'dan da çekilecekler!

748
0
Paylaş

İspanya’da son dönemlerde gerçekleşen gerilimli olaylar, tüm ülkede etkisini göstermeye devam ediyor. İspanya’ya bağlı Katalonya özerk bölgesinde meydana gelen bağımsızlık referandumu sürecinde, bölgede polis ile sivil halk arasında yaşanan gerilimlerin dozajı yükseliyor. 1 Ekim’de gerçekleitirilmesi planlanan referandum çalışmalarına İspanya Polislerinin müdahalesi bölgede gerilimin dozajını artırırken, ülkenin en önemli futbol takımı Barcelona’nın La Liga’dan çekilme kararı ülkede gündemin zirvesine oturdu. Önümüzdeki günlerde gerçekleşecek olan eylemlere katılmak üzere antrenmanlara katılmayacağını açıklayan Barcelona, bu süreçte gerekirse La Liga’dan dahi çekilebileceğini açıkladı.

BAĞIMSIZLIĞA TAM DESTEK

Katalon takımı Barcelona, La Liga’nın ve Avrupa’nın en önemli ve en başarılı takımlarından birisi. Takım tarihi boyunca kaydettiği başarılar ile aynı zamanda Avrupa’nın finansal açıdan da en önemli ekiplerinden birisi. Bu anlamda takımın aldığı kararlar ise aynı zamanda ülkenin ekonomisi açısından da çok önemli. Katalonya’da meydana gelen bağımsızlık referandumu olayları sonrasında bölgede eylemler artış gösterirken, Barcelona Futbol Kulübü’nün Başkanı Joseph Maria Bartomeu’nun açıklamaları gündeme damga vurdu. Bağımsızlık referandumu sonrasında antrenmanlara katılmayarak eylemlere gideceğini bildren takım başkanı, ayrıca eğer gerekirse La Liga’dan da çekilebileceklerini söyledi. İspanya gündeminde ve Avrupa’da büyük yankı uyandıran açıklamalar sonrasında antrenmanlara kesin olarak duraklama verilirken, La Liga’dan çekilme kararı ile ilgili olarak henüz kesin bir açıklama yapılmadı.

1 Ekim’de Katalonya Parlamentosu’nun kararı ile gerçekleştirilen bağımsızlık referandumuna karşı Madrid yönetimi tepki koyarken, referandumu yasa dışı ilan etmişti. Buna karşın yüz binlerce Katalonya vatandaşı sandıkların kurulduğu okullara akın etmiş ve oy verme mücadelesi vermişlerdi. Polis ile sokaklarda şiddetli bir karşılaşma yaşayan vatandaşlar şimdiyse resmi olarak referandumun kazanan tarafı olmanın sonrasında eylemlerine devam etmeyi planlıyorlar. Önümüzdeki günler İspanya’nın ekonomisi ve siyasi süreci için büyük önem arz ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here