Ana Sayfa Siyaset Türkiye ile Amerika uzaklaşıyor mu sorusu gündeme geldi!

Türkiye ile Amerika uzaklaşıyor mu sorusu gündeme geldi!

Amerika Birleşik Devletleri'nin Türkiye'ye belirsiz bir süre ile vizeleri kaldırmasının ardından Türkiye ile Amerika uzaklaşıyor mu sorusu gündeme gelmeye başladı, uzmanlar yorumladı.

682
0
Paylaş

Dünyanın en büyük ekonomilerinden birisi olan Amerika Birleşik Devletleri, son 2 yıllık süre içerisinde siyasi açıdan birçok ayrıma ve kritik karara gitti. Yeni başkan Donald Trump’ın seçilmesinden sonra ülkenin ekonomik politikaları ve Orta Doğu ülkeleri ile olan ilişkisindeki değişimler bir anda gerilimli bir uluslararası diyaloğun oluşmasına sebep oldu. Son raddede ise Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin karşılıklı olarak vizelere askıya alınca ortaya çıkan gerilimin seviyesi bir adım daha yukarıya taşınmış oldu. Amerika’nın attığı kasıtlı adımın sonrasında Türkiye’de de vizelerin geçici olarak engellenmesi diyaloğu farklı bir aşamaya taşıdı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın süreci değerlendirmek üzere ele aldığı bu konu ile ilgili konuşmalarından sonra Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Rex Tillerson bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

KANITLAR GÖRÜLMEK İSTENİYOR

Dışişleri Bakanı Sözcüsü Heather Nauert yaşanan gerilimi tetikleyen tutuklama olayları ile ilgili olarak gerçekleştirilen görüşmelere değinerek bir takım açıklamalarda bulundu. Açıklamalarında Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye’nin birbirlerinden uzaklaşmalarına taraftar olmadıklarını dile getiren Nauert, tutuklanan rahip ve 2 Amerika Misyoneri’nin serbest bırakılmasının gerekliliğine işaret etti. FETÖ ile ilişkili olmaları nedeni ile tutuklanan Amerikan vatandaşlarının tutuklanmasına ilişkin kanıtların talep edildiğini beyan eden Nauert, Türkiye’den bu anlamda herhangi bir kanıtın gösterilmediğini de vurgulayarak tutuklu olan kişilerin bırakılmasını istediklerini dile getirdi. Türkiye’nin NATO’nun en önemli müttefiklerinden birisi olduğunun da altını çizen Nauert, askıya alınan vizelerin şimdiye kadar vize almış olan vatandaşlar için geçerli olmadığını da konuşmasına ekledi.

Türkiye ile ABD arasındaki gerilim tırmanırken henüz karşılıklı olarak yeni bir hamle kaydedilmedi ancak önümüzdeki günlerde ilişkilerin ne yönde ilerleyeceği netlik kazanacak ve ülkeler adımlarını atacaklar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here