Ana Sayfa Siyaset Rusya, ABD’den El Koyduğu Taşınmaz Mal Varlıklarını Geri İstedi

Rusya, ABD’den El Koyduğu Taşınmaz Mal Varlıklarını Geri İstedi

Rusya ile ABD arasında buzların erimesi için bazı girişimler yapılıyor. Son alınan bilgilere göre Rusya, ABD'den el koyduğu mal varlıklarını geri istedi.

632
0
Paylaş

Dünyanın iki büyük süper gücü olarak görülen ve birbirlerine karşı çoğu zaman restleşme yolu ile mesaj veren ABD ve Rusya arasında hava ısınmaya başladı. 

Suriye üzerindeki düşünce ayrılıkları sebebiyle restleşme üzerine giden ABD ve Rusya yeni bir soğuk savaşa başlamış izlenimi vermekteydi. Buna sebep olarak gösterilen ise ABD ve Rusya’nın düşünce farklılıklarının ortadoğu üzerinde ilk defa bu kadar tepkisel oluşuydu. Ardından geçen süre zarfında ise ABD başkanlık seçimlerinde Donald Trump’ın seçilmesinde Rusya’nın siber saldırıları sonucu oylamanın etkilendiği iddiasıyla dönemin başkanı Barack Obama Rusya’nın konsolosluklarını kapatmasını istemiş, ve bir süre vererek o tarihe kadar kimsenin ülkesinde kalmamasını istemişti. Burada da o taşınmaz konutlar veya ofisler diyebileceğimiz elçiliklerin alanları ile alakalı istekleri Rusya dile getirmişti. 

LAVROV ÇOK NET 

Rusya dış işleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Rusya dışişleri bakanı Lavrov ve ABD dış işleri bakanı Tillerson telefonla görüştü. Yapılan açıklamada konuşulan başlıklar Suriye ve Taşınmaz mallar konusu olarak belirtildi. Rusya Dışişleri bakanlığından yapılan açıklamaya göre “ikili ilişkiler değerlendirildi ve taşınmaz mal varlıklarını geri verme talebimiz iletildi. Aksi takdirde Rusya’nın mahkemeye başvurma hakkı bulunduğunun da altı çizildi” ifadeleri yer aldı.

Suriye’deki çatışmalık bölgelerinin işlevinin ve siyasi çözümün sağlanması için fikir alışverişi yapıldığı da konuşmanın notları olarak belirtildi. Suriye üzerindeki düşüncelerin paylaşılmasının yanı sıra Kuzey Kore konusu da masaya yatırıldı. Rusya dışişleri bakanı Lavrov ABD dışişleri bakanı Tillerson’a Kuzey Kore geriliminin tırmanmasının oldukça yanlış ve kabul edilemez olduğunu da belirtti. 

TAŞINMAZ MAL VARLIKLARI NELER ? 

Obama zamanında verilen karara göre el koyulan Rusya’ya ait toprak olarak kabul edilen New York ve Washington’da şehir dışında bulunan mal varlıklarına dair Rusya Dışişleri Bakanlığı tarafından bir talep de bulunuyor. Bu talebe göre taşınmazların iadesi için resmi bir uyarı yapıldığı da söyleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here