Ana Sayfa Siyaset ODTÜ’ye ait ormanlık alanlara zarar verdiği için Melih Gökçek hakkında suç duyurusu

ODTÜ’ye ait ormanlık alanlara zarar verdiği için Melih Gökçek hakkında suç duyurusu

Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Derneği, Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek hakkında ODTÜ'ye ait ormanlık alanlara zarar verdiği için suç duyurusunda bulundu.

536
0
Paylaş

Canlıların yaşaması için oksijene ihtiyaç duyduğu büyük bir gerçektir. Canlılan yaşayabilmesi için olmassa olmazı olan nadir elemetlerden biridir. Su, güneş gibi fonksiyonel bir işlevi vardır. İnsanlar nefes alabilmek için solunum yollarını ve akciğerlerini kullanırlar. Bu sebeptendir ki ormanlar için dünyanın akciğeri denilmiştir.

Tüm dünya ülkerince ağaca önem verilmiştir. Ana gibidir. Ağaçlar korunup kollanıp ormanlık alanlara çevrilmiştir.

Türkiyede de birçok kurum kuruluş ağaçların korunması için çalışmalarda bulunmuşlardır. Bu çalışmalarla birlikte fidan dikimi kampanyaları düzenlenmiş her yıl belirli miktarda fidan dikilip ormanlık alanlar arttırılmış ve korunmuşur. Devlet de bu çalışmalarla ilgili desteğini vermiş ve orman koruma kollama faliyetlerini yürütecek kuruluşlar kurmuşlardır.

Anayasa da ormanların korunması için sert kanunlar çıkarmıştır. Devlet korumasına alınmıştır. Ormanlara zarar veren kişilere sert cezalar kesilmiştir. Anayasada da belirtilen bir husus durumun ciddiyetini ortaya koymuştur. Genel af çıkması durumunda orman tahribatından dolayı yükümlü bulunan kişi, bu aftan yararlanamamaktadır. 

Ormanların kaybıdan, yangınlar, doğa olayları ya da bilinçsiz ateş yakılması belirgin sebepleri olsa da bununla birlikte bilinçsiz kentleşme, yol yapım ve imar faaliyetleri de ağaçların tahrip edilmesine yol açmıştır.

Bu durumla ilgili gündem de olan haber Ankara Büyükşehir Başkanı Melih Gökçek’in ODTÜ’e ait 48 hektarlık orman alanının yok etmesine dair suçlanmasıdır. Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Deneği, Gökçek hakkında suç duyurusunda bulundu. Gökçek’in OTDÜ’ye ait ormanlık alanları tahrip etme iddeası, Gökçek’i kanunla baş başa bıraktı. 

Kanunda açıkça suç sayılan orman tahribini görmezden geldiği söylenen Gökçek, 9 Eylül günü ODTÜ’e ait 48 hektarlık ormanlık araziyi yok etti. Bunun ardından Kırsal Çevre ve Ormancılık Sorunları Araştırma Deneği, Gökçek ve Ankara Büyükşehir Belediyesinde görev yapan yetkililere karşı suç duyurusunda bulundu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here