Ana Sayfa Siyaset Mühürsüz oyların kabul edilmesi kararı yankı bulmaya devam ediyor

Mühürsüz oyların kabul edilmesi kararı yankı bulmaya devam ediyor

YSK Başkanı Güven'in mühürsüz oyların da kabul edildiğini açıklamasının ardından referandumun meşruiyeti tartışıldı.

622
0
Paylaş

Yüksek Seçim Kurulu, sandıkların kapanmasının ardından mühürsüz olan zarfların ve pusulanın da geçerli olduğunu açıkladı. Yapılan bu açıklamanın ardından ise ciddi anlamda bir tartışma söz konusu oldu.

Yapılan sayımlar sonucunda evet ve hayır arasındaki farkın birbirine yakın olmasının ardından, YSK’ya tepki yağdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, yaptığı açıklamalarında referandumun iptal edilmesi gerektiğinin altını çizdi. Bu konuda ise elinden gelen bütün işlemleri yapmaya hazır olduğunu dile getirdi.

HDP cephesinden de bu duruma yönelik büyük bir tepki söz konusu. Referandumun yeniden yapılması gerektiğine yönelik bu konuya ilişkin önemli açıklamalar yapılmakta.

Referandumun meşruiyetinin sorgulanmasına ilişkin tartışmalar

Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılan bu açıklamaların ardından, oylamanın meşruiyeti tartışıldı. Oylamanın tekrarlanabilmesi için ‘’hayır’’ cephesinden yoğun bir şekilde tepki söz konusu.

YSK Başkanı’ndan konuyla ilgili açıklama

Cumhurbaşkanlığı sistemi referandumuna ilişkin YSK Başkanı Sadi Güven’den açıklama gecikmedi. Bu konuya ilişkin yoğun şikayetler olduğunun altını çizen Güven, AKP temsilcisinin de bu duruma müracaat ettiğini belirtti.

Bu sürecin ardından ise Güven, mühürsüz oyları kabul etme kararı aldığını açıkladı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here