Ana Sayfa Siyaset MHP’li Aydın Milletvekili Depboylu Yeni Sınav Sistemini Eleştirdi

MHP’li Aydın Milletvekili Depboylu Yeni Sınav Sistemini Eleştirdi

Milliyetçi Hareket Partisi Aydın Milletvekili Deniz Depboylu yeni sınav sistemini eleştirdi. Düzenlediği basın toplantısında açık uçlu sorulara da değinen Depboylu konu hakkında biligilendirmede bulundu.

445
0
Paylaş

Milliyetçi Hareket Partisi Aydın Milletvekili Deniz Depboylu TBMM binasında bir basın toplantısı düzenledi. Yeni sınav sistemi hakkında eleştirilerde bulunan Depboylu konu hakkında açıklamalarda bulundu. Depboylu 20 yıl Milli Eğitim Bakanlığı kadrolarında rehber öğretmen görevinde bulunduğunu belirterek sözlerine şöyle devam etti. “Tamamen açık uçlu olan sınav sistemini bir eğitimci olarak doğru bulmuyorum. Bu, yeni kaygılara sebep olacaktır. En başta bende kaygı uyandırıyor. Acaba bu açık uçlu soruları değerlendiren kimler olacak?” diyerek açık uçlu soru sistemi hakkında eleştirilerini dile getirdi. Açık uçlu sorular ülkemizde henüz denenmediği, bu soru tiplerinin çocukları farklı kaygılara sürükleyeceği görüşü ağırlık kazanmaktadır. Bu konuda hakkında Başbakan Binali Yıldırım’ında açıklması olmuştu.Açıklamada başbakan şu cümleleri kurmuştu.  ”Açık uçlu sorular. Sosyal bilgiler ‘Şunu anlat’ matematik, ‘Şu problemi çöz.’ A, B, C şıkkı mı falan yok. Açık uçlu sorular sorulacak. Çalıştıysa, hazırlandıysa öğrenci zaten buna cevap verecek. Buradan alınacak sonuçlar da mezuniyette esas belirleyici notlar olacak.” diyerek TEOG sınavında yeni bir dönemin başlayacağı sinyallerini vermişti. Bu bildirimden sonra da ilk eleştiri Milliyetçi Hareket Partisinden geldi. 

Peki açıklı sorular ne demek? Bu tür soru tiplerine kısa cevaplı sorular da denilebilir. Soruların cecapları kısa olduğu için bu bir sayı, kelime ya da bir cümle olup bunun cevap kağıdına kodlanması istenir. Açık uçlu soru cevapları ilgi alana kodlanacak ve optik oyucu sayesinde okunacak. Doğru kodlanmayan, yanlış kodlanan cevaplar işleme alınmayacak. Açık uçlu soruların kodlanması sınav kağıdına ad soyad kodlanması gibi olacak. Yeni sınav sisteminde soruların tamamının mı yoksa belirli kısmının mı açık uçlu olacağı henüz kararlaştırlmış değil. Ancak açık uçlu sınav için uzman bir kdro oluşturulup bu kadro sınav kağıtlarını okuyup değerlendirecek. Milli Eğitim bakanlığı bunun için bir çalışma yapıp, cevap kağıdı okunan öğrencinin kimlik bilgilerini görmeden uzmanlar değerlendirme yapacak. Böylelikle kayırmacanın da önüne geçilmesi planlanıyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here