Ana Sayfa Siyaset MHP Lideri Devlet Bahçeli’den Kuzey Irak’ta Gerçekleştirilen Referandum için Değerlendirme

MHP Lideri Devlet Bahçeli’den Kuzey Irak’ta Gerçekleştirilen Referandum için Değerlendirme

Kuzey Irak'ta gerçekleştirilen referandum süreci Türkiye'de büyük yankı uyandırırken, MHP Lideri Devlet Bahçeli referandum ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

586
0
Paylaş

Türkiye sahip olduğu jeopolitik konum itibariyle çeşitli milliyetler ile sınır komşusudur ve bu komşuluk ilişkileri sebebi ile de bulunduğu bölgede çok önemli sorumlulukları üstlenmektedir. Bu anlamda çevre ülkelerde yaşanan siyasi problemler, iç karışıklıklar ve diğer çeşitli sorunlar Türkiye gündemi ve özellikle de ekonomisi üzerinde doğrudan etkiler yaratmaktadır. Batı, doğu, güney ve kuzey yönlerinde birbirlerinden tamamen farklı kültürler ile komşuluk ilişkileri olan Türkiye, Kuzey Irak ile Güneydoğu bölgesinden komşudur ve Irak’ta son 1 ay içerisinde yaşanan hareketlilikler dünya ülkelerini etkilerken, doğal olarak Türkiye’de de birçok etkiye yol açtı.

Bölgede bir kürt yönetiminin kurulması adına Mesut Barzani tarafından gerçekleştirilen referandum çalışması ile ilgili süreç birçok ülkeden tepki toplarken, Türkiye’de terör örgütü mensubu kişilerce desteklenen bu çalışmaya sert tepki vermişti. Siyasilerin ortaya koydukları tepkiler sık sık basında yer alırken, bu konu ile ilgili olarak son bir açıklama ve değerlendirme de Milliyetçi Hareket Partisi Lideri Devlet Bahçeli’den geldi. Bahçeli katıldığı TBMM 26. Dönem 3. Yasama Yılı açılış resepsiyonun da basın mensupları ile diyalog kurdu ve sorulara yanıt verdi. Konuşmalarında Kuzey Irak’ta IKBY tarafıdan gerçekleştirilen referandum sürecini değerlendiren Bahçeli, çok önemli noktaların altını çizerek, bölgedeki barışın ve bütünlüğün bozulmaması yönündeki temennilerini dile getirdi.

Bahçeli, konuşmasında Barzani’nin referandumdan caydığını beyan etmesini kesin olarak dile getirmesinin sonrasında Türkiye’nin o bölgedeki tüm Kürt topluluklarına çok önemli derecelerde yardımlarda bulunabileceğine işaret ederken, Türkiye’nin bu tip konularda hassas bir ülke olduğunuve bu tavrın Türkiye’ye yakışacak bir tavır olduğunu dile getirdi. Barzani’nin kuru kuruya inadının devam etmesi ve bu bölgede Türkiye’ye tehdit oluşturan faktörlerin devamlılığının söz konusu olması durumunda atılacak adımların da net bir şekilde yetkililer tarafından ifade edildiğini beyan etti.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here