Ana Sayfa Siyaset İlk referandum kutlaması Aliyev’den

İlk referandum kutlaması Aliyev’den

Cumhurbaşkanlığı sistemi referandumunun kabul edilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı arayan ilk isim Azerbaycan lideri Aliyev oldu.

772
0
Paylaş

16 Nisan anayasa değişikliği referandumu gayriresmi sonuçlar ilan edildiği anda, Aliyev Erdoğan’ı tebrik etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Azerbaycan lideri Aliyev’i desteğinden dolayı teşekkür etti. Konuşmanın devamında ise hem Aliyev hem de Azerbaycan ikili arasındaki ilişkilerin ilerleyeceği konusunda da açıklamalarda bulundu.

Bundan sonra ne olacak?

Dün yapılan Cumhurbaşkanlığı sistemi oylaması sonucunda ‘’Evet’’ kararı çıktı. Yüksek Seçim Kurulu tarafından bu karar onaylandı. Başkanlık seçimi eğer erkene alınması gibi bir durum olmazsa 3 Kasım 2019’da yapılacak.

Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte artık ‘’partili cumhurbaşkanlığı’’ sistemi söz konusu. Bu hak ile birlikte artık Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski partisine yeniden üye olabilecek. Hatta bununla birlikte AKP olağanüstü kongre kararı alabilme yetkisine sahip olduğu gibi, Erdoğan partiye aday olup başa geçebilir.

Ankara, İstanbul ve İzmir hayır dedi

Dün gerçekleşen referandumda ‘’Evet’’ kararı yüzde 51.36 çıktı. Yani Cumhurbaşkanlığı sistemine evet dendi. Ancak ülkenin 3 büyük şehri, Ankara, İstanbul ve İzmir de durum daha da farklı oldu.

Özellikle de ülkemizin başkenti Ankara’da ‘’hayır’’ kararının daha çok çıkması büyük bir tartışma konusu oldu.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here