Ana Sayfa Siyaset Hükümet sözcüsü Bozdağ ABD ile yaşanan vize krizi hakkında açıklamalarda bulundu!

Hükümet sözcüsü Bozdağ ABD ile yaşanan vize krizi hakkında açıklamalarda bulundu!

Amerika ile Türkiye arasında büyük gerginlikler yaşandı ve vizeler süresiz şekilde durduruldu. Vize sorunu hakkında çözüme ulaşıp ulaşılmadığını Hükümet sözcüsü Bozdağ açıkladı.

501
0
Paylaş

Türkiye, Amerika ile diplomatik bir kriz yaşamış ve vizeler Amerika Büyükelçiliği tarafından açıklanan habere göre süresiz şekilde durdurulmuştu. Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ bu kriz hakkında açıklamalarda bulundu. Başbakan Yardımcısı olan Bekir Bozdağ, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye arasında olan bu gerginliğin sona ermesi için her iki ülkenin temsilcilerinin toplanacağını ve bu kriz hakkında çözüme ulaşamak için çalışmalar yapacaklarını açıkladı. 9 Ekim tarihinde ABD’nin açıklamasıyla ilk defa bu denli diplomatik bir kriz yaşandı. Yaşanan bu krizin ardından hemen yapıcı çalışmalar başlatıldı ve Türkiye Dışişleri Bakanı ile Amerika Dışişleri Bakanı arasında bir telefon görüşmesi gerçekleşti. Gerçekleşen bu telefon görüşmesi sonunda durumun iyiye gittiği ve düzelme yolunda ilerleyeceğine dair açıklamalar yapıldı.

Amerika ile Türkiye arasında yaşanan bu krizi iki ülkeninde aşacağına inancı olduğunu söyleyen Bekir Bozdağ, yapıcı yönde çalışmalara başlandığınıda açıkladı. Krizin yaşanma nedeni Türkiye’de bulunan Amerika İstanbul Başkonsolosluğunda görev alan Metin Topuz’un tutuklanması oldu. Metin Topuz tutuklandıktan sonra bu durum Amerika’nın Türkiye ile vizelerinin süresiz bir şekilde durdurulması ile sonlanmıştı fakat son görüşmelerin olumlu olduğu da Hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ tarafından açıklandı. Çalışmaların Büyükelçilikler tarafından devam edeceğini ve olumlu sonuçlar beklendiğini de belirten Başbakan yardımcısı gelişmeler oldukça açıklamalarda bulunacağını da sözlerine ekledi.

9 Ekim 2017 tarihinde meydana gelen bu krizin nasıl atlatılacağı vatandaşların merak ettiği konulardan biri. Bekir Bozdağ’ın gelişmeler hakkında bilgi vermesi merakla bekleniyor. İki ülkenin de Büyükelçilikleri görüşmelerini sürdürüyor ve bu krize çözüm yolları arıyor. Bozdağ bu görüşmelerin olumlu yönde gelişeceğine dair konuştu. Ayrıca hükümet sözcüsü Bekir Bozdağ, gelişmeler oldukça sosyal medyada ve televizyonda açıklamalar yapılacağını, konunun henüz çok yeni olduğunu ve süreç gerektiğini de belirtti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here