Ana Sayfa Siyaset HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ilk Duruşma Tarihi 7 Aralık

HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın ilk Duruşma Tarihi 7 Aralık

HDP genel başkanı Selahattin Demirtaş'ın hakim karşısına çıkacağı tarih 7 Aralık olarak belirlendi.

1018
0
Paylaş

4 Kasım tarihinden bu yana tutuklı olan HDP eş genel başkanı Selahattin Demirtaş’ın hakim karşısına çıkacağı gün belli oldu. 7 Aralık 2017 günü hakim karşısına çıkacak olan Demirtaş’ın duruşması şimdiden merakla beklenmekte. 

Selahattin Demirtaş’a karşı olan bu dava ilk olarak Diyarbakır’da açılmış ancak güvenlik sebebi ile birlikte dava daha sonrasında Ankara 19. Ağır ceza mahkemesine taşınmıştı. Ankara 19. Ağır ceza mahkemesi devamında Selahattin Demirtaş hakkındaki davaların birleştirilmesini talep etmiş ve bu yüzden duruşma bir türlü görülememişti. Birleştirilmesini istenilen davalar ise 6-8 Ekim olayları olarak bilinmekteydi.

Bu gecikmenin sebebi olarak Ankara Bölge İdari Mahkemesinin bu dosyaların birleştirilmesine karşı görüş bildirmesi olarak gösterilmekteydi. Bu talep sonrasında bir çok dosya alış verişi gerekmiş ve işlemler uzamıştı. Bölge idari mahkemesinin dosyaların birleştirilmesini reddetmesiyle birlikte dosya tekrar 19. Ağır Ceza mahkemesine gönderilmişti. 

19. Ağır ceza mahkemesi de Selahattin Demirtaş’ın duruşmasının 7 Aralık 2017’de görülmesine karar vermiş bulunmakta. 

Selahattin Demirtaş’ın tutukluluk altına girdiği tarih 4 Kasım 2016. Bu tarihten önce 27 Ekim tarihinde kendisi hakkında Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yapılan yazılı açıklamada “Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığımızca HDP Milletvekili Selahattin Demirtaş hakkında bu gün yaptığı konuşmaları nedeniyle ‘Halkı kanunlara uymamaya tahrik, Türkiye Cumhuriyeti Devletini ve Devletin yargı organlarını alenen aşağılama, Cumhurbaşkanına Hakaret, Suç ve Suçluyu övme’ suçlarından soruşturma başlatılmıştır” denmişti. 

Bu açıklamanın ardından işlemler yürütülmüş ve 4 kasım tarihinde Selahattin Demirtaş önce gözaltına alınmış ardından da tutuklanmıştı.

SELAHATTİN DEMİRTAŞ KİMDİR ?

Türkiye Büyük Millet Meclisi 25. dönem İstanbul milletvekili olup, 22 Haziran 2014 tarihinden bugüne Figen Yüksekdağ ile birlikte Halkların Demokratik Partisi eşbaşkanlığını yapmaktadır.

Üniversite eğitimini Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde alan Demirtaş, siyasete girmeden önce serbest avukatlık ve İnsan Hakları Deneği Diyarbakır şubesinde yöneticilik yapmıştır.

Muğla’da üniversitede okuyan abisinin PKK’nın gençlik örgüt sorumlusu olarak gözaltına alınıp 22 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here