Ana Sayfa Siyaset Gıda Bakanı Fakıbaba; ‘Suriyeliler Gitmek İstese de Göndermeyiz İhtiyacımız Var’

Gıda Bakanı Fakıbaba; ‘Suriyeliler Gitmek İstese de Göndermeyiz İhtiyacımız Var’

Gıda Bakanı Fakıbaba, Suriyeli sığınmacılar ülkeden gitmek istese bile göndermememiz gerektiği konusuna dikkat çekerek ihtiyacımız var dedi.

791
0
Paylaş

2011 yılında Suriyede gerçekleşen ayaklanmanın ardından birçok Suriyeli mülteci Türkiye’ye sığınmışlardır. Erdoğan’ın izlediği hoşgörü politikası ile Suriyeli vatandaşlara kucak açıldı ve birçok çadır kent Süriyeli vatandaşların sığınacak yeri oldu. Bu çadır kentlerde okulundan marketine birçok olanakları ile Suriyelilere yaşam alanı oluşturuldu.

 Geçici mülteci yerleştirme politikası izleyen Türkiyede, Suriyedeki halk  ayaklanmalarının iç savaşa döndüğünü ve Suriyenin yaşanamayacak bir yer olduğunu anladıklarında ve Suriyelileri tekrar vatanlarına döndürdükleri taktirde onları ateşe atmakla eş değr gördüklerinden Suriyedeki vatandaşların Türkiyede kalması için çalışmalarda bulundular.  Bunun ardından 2015’de ki resmi rakamlarla 1 milyan 675 bin kişi, gerçek rakamlarla ise 2 milyandan fazla mülteci Türkiye’ye sığınmışlardır. 

Türkiye’ye  sığına  Suriyeliler Türkiye’nin sosyal ekonomik yapısının değişmesine neden olmuşlerdır. Kültüre adaptasyon sıkıntıları yaşadıkları için kendi kültürel özelliklerini sergilemişler, Türkçe bilmedikleri için kendi dilini konuşmaya devam etmişlerdir. Bu durum milyonlarca Suriyelinin Türkiye’ye yerleştiği düşünülünce ciddi bir hal alacaktırç

Durumu farklı boyutu ile değerlendirdiğimizde özellikle ekonomik anlamda, birçok Suriyelinin Türkiye’ye yerleşmesi ile ev kiraları artmış, yapılan yardımlarla ekonomi birazda olsa hasar almıştır. Buna karşın Suriyelilerin farklı açıdan Türkiye ekonomisine yardım ettiğini de söylenebilir. Her şeyden önce Suriyeliler, küçük çaplı da olsa, açtıkları işletmeler ile ekonomiye artık katkı da sunmuşlardır. Yaptıkları ticari alışverişlerle ekonomiyi canlandırmışlar, duyulan iş gücü açığını kapatmışlardır. 

Bu durumlar değerlendirildiğinde hem yararlı hem zararlı yönleri mevcuttur.

Gıda Bakanı Fakıbaba; Suriyeliler gitmek istese de gönderemeyecekleri açıklamasını yaptılar. İhtiyacı olduklarını söyleyen Fakıbaba, 3,5 milyon Suriyeli 5 yıldır bizimle yaşamaktadır. Gitmek istemeleri dahilinde göndermemeliyiz. Onlara ihtiyacımız var dedi. Bakıldığında yerleşen Suriyeliler Türkiyede yatırım yapmışlar ve işletme kurmuşlardır. Bu ufak işletmeler Türkiye’nin ekonomisine ufak da olsa katkı sağlamaktadır. Aynı zamanda iç ticaretin canlanmasına da katkıda bulunmuşlardır. Alım satım işlemlerinde aktif rol üstlenip ekonomiye yardımcı olmuşlardır. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here