Ana Sayfa Siyaset Erdoğan, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine ”Atılan adımlar ağırlaştırılacak.” mesajı verdi

Erdoğan, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine ”Atılan adımlar ağırlaştırılacak.” mesajı verdi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile görüştü. Erdoğan, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimine ''Atılan adımlar ağırlaştırılacak.'' mesajı verdi.

567
0
Paylaş

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-İran arasındaki anlaşmaları resmen tamamladı. Gerekli imzaların atılmasının ardından Erdoğan basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açıklamasında Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi Başkanı Barzani’yi hedef aldı.

KUZEY IRAK’A DAHA AĞIRLAŞTIRILACAK ATILACAK ADIMLAR VAR

Erdoğan, Kuzey Irak’a yönelik daha ağırlaştırılacak adımların atılacağı mesajını verdi. Gerekli imzaların ardından Erdoğan, Irak’taki muhatabın merkezi yönetim olduğuna dikkat çekti. KIBY referandumunun gayrimeşru olarak kabul edildiğine dikkat çeken Erdoğan, konuya yönelik Türkiye cephesinden adımların atıldığına değindi.

Ancak bundan sonra konuya yönelik atılacak adımların daha ağır olacağına değinen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak’ın coğrafi konumundan söz etti.  Erdoğan, Kuzey Irak’ın 350 km kuzeyinde Türkiye, doğusunda İran, güneyinde merkezi yönetim ve batısında da Suriye olduğuna dikkat çekti. ‘’IKBY neyin referandumunu yapıyor?’’ mesajını gönderen Erdoğan, bu referandumu tanıyan tek ülkenin İsrail olduğunu ifade etti.

Mossad ile verilmiş olan bir kararın tamamen gayrimeşru olacağını konuşan Erdoğan, Kuzey Irak’ın yalnızlığa mahkum edileceğini belirtti. İran ve Türkiye olarak konudaki kararlılığın ifade edildiğini aktaran Erdoğan, Irak’ta muhatap olan tek yönetimin merkezi yönetim olduğunun altını çizdi.

ERDOĞAN İRAN CUMHURBAŞKANI RUHANİ İLE TELEFONDA GÖRÜŞMÜŞTÜ

İkili arasında geçen telefon görüşmesinde yine Kuzey Irak referandumu konusu konuşulmuştu. İki lider de referandumun sonucunda bölgede büyük bir kaosun yaşanacağına dikkat çekmişti. Bu durumun Irak toprak bütünlüğünü bozmaya yönelik olduğu ve böyle bir şeyin istenmediği açıklanmıştı.

VANAYI KAPATTIĞIMIZ ANDA İŞ BİTER

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kuzey Irak referandumuyla ilgili en sert tepki gösteren liderler arasında yer almaktadır. Erdoğan’ın en sert açıklaması ise bu yönde ‘’Vanayı kapattığımız anda iş biter’’ olmuştur. Erdoğan, geçmiş günlerde Kuzey Irak petrol kanallarının Türkiye’nin elinde olduğunu ve vananın kapatılabileceğini vurgulamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here