Ana Sayfa Siyaset Cumhurbaşkanı Erdoğan Abd Vize Uygulamasına Ukrayna’daki Basın Toplantısında Cevap Verdi

Cumhurbaşkanı Erdoğan Abd Vize Uygulamasına Ukrayna’daki Basın Toplantısında Cevap Verdi

ABD ile Türkiye arasında siyasi gerginliğe yol açan vize sorunu gündemde yerini aldı. Recep Tayyip Erdoğan Ukreyna'daki basın toplantısında bu durumun utanç verici olduğunu söyledi.

694
0
Paylaş

Türkiye ile ABD arasında vize krizi yaşandı! ABD vizeyi askıya aldı. 

ABD ile dönem dönem siyasi sorunlar yaşadığımız şu günlerde yeni bir sorun da vize sorunu olarak gündemde yerini aldı. ABD Başkanlığını yürüten Donald Turump aldığı siyasi kararlarla gündeme bompa gibi düşüyor. Uzlaşmacı olmayan Turump Türkiye ile vize polemiğine girdi. 

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, ABD’nin vizeyi askıya almasna karşılık tepkisini Ukrayna’da dile getirdi.  ABD’nin vize çıkarması esnasında Ukreyna’da görüşmelerde bulunan Erdoğan, basın toplantısında ABD’nin vize karari sonrasında tepkisini “üzücü” diyerek dil getirdi. Türkiye’nin geri kalmış bir kabile olmadığını dile getirirken bu durumun bağnazlık olduğunu söyledi. Türkiye Devleti bir hukuk devletidir diyen Erdoğan, siyasi kararların konuşularak çözülebileceği sinyalini verdi. ABD’nin vize kararına ilişkin olarak Ankara Büyükelçimiz onların yapmış olduğu mütekabiliyet ne ise ona göre karşılık versin açıklamasında bulundu. 

ABD ile Türkiye arasında yaşanan kriz sonucu Ankara Büyükelçiliği’nin böyle bir karar almasının çok üzücü olduğunu söyleyen Erdoğan, Dışişleri Bakanlığımız bu duruma dair gerekli işlemleri yürüteceklerinin beyanını verdi. 

Açıklamalarına evam eden Erdoğan, bu durumun sonuçlarının iki devletin vatandaşlarını etkileyeceklerini bu durumdan dolayı sorun yaşayacaklarını söyledi. Alınan kararlarda ulusta yaşayan vatandaşların hakları gözetilmelidir. Utanç verici kararlar alarak onların yaşam şartları kötüye sürülmemelidir görüşünün çıkartıldığı basın toplantısında gelişmelerin nasıl seyredeceği merak konusu.

ABD ile buna benzer sık sık sorunlar yaşıyoruz. Vize sorunu da kendini gösteren yeni bir sorun. Halkın bu durumdan derinden etkileneceği, iki ülke arasında giriş çıkışların sorun olacağı ve halkın bundan mağdu duruma düşeceği söz konusu. Bu durumun ABD ile Türkiye arasındaki siyasi süreci nasıl etkileyeceği pek bilinmiyor. Ancak yaşanan bu sorunlar ülkeyi sıkıntılı duruma sürüklüyor. Bu durumdan da en çok insanların zarar göreceği gözleniyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here