Ana Sayfa Siyaset CHP Mühürsüz Oylar İçin Danıştay Kozunu Kullanıyor

CHP Mühürsüz Oylar İçin Danıştay Kozunu Kullanıyor

Mühürsüz oyların iptali için büyük çaba sarf eden CHP, Danıştay kozunu kullanıyor.

625
0
Paylaş

Cumhuriyet Halk Partisi, referandumda Yüksek Seçim Kurulu’nun aldığı karara karşı tepkisini halen sürdürüyor. Referandum sırasında YSK’nın mühürsüz oyları da kabul etmesi ‘’hayır’’ tarafından yoğun bir tepkiyle karşılaştı.

Bu konuda CHP Genel Başkanı Yardımcısı önemli açıklamalarda bulundu. Mühürsüz oy pusulalarının iptal edilmesiyle ilgili YSK işleminin iptali için Danıştay’da dava açıldığını aktardı.

Danıştay’a dava dilekçesi bugün veriliyor

Dava sonuna kadar oy sonuçlarının kesinleştirilmesini önleyebilmek için yürütmenin durdurulması talep ediliyor. Bununla birlikte Avukat Atilla Kart’ın bugün Danıştay’a gittikten sonra konuya ilişkin Yüksek Seçim Kurulu önünde gerekli açıklamaları yapacağının altı çizildi.

Tezcan yaptığı açıklamalarının devamında ‘’İster hayır ister evet demiş olsun 49 milyon vatandaşımızın hakkını korumak için hukuk mücadelesini sonuna kadar sürdüreceğiz’’ dedi.

YSK referandumun iptali başvurularını reddetmişti

Referandumun iptal edilmesine yönelik ‘’hayır’’ cephesinden gelen itirazlara yönelik YSK konuya ilişkin yazılı açıklamada bulundu. Yazılı açıklamada, “Cumhuriyet Halk Partisi, Halkların Demokratik Partisi ve Vatan Partisi tarafından ayrı ayrı Yüksek Seçim Kurulu’na sunulan dilekçeler ile 16 Nisan 2017 tarihinde yapılan Anayasa Değişikliği Halkoylaması’nın tam kanunsuzluk nedeniyle iptaline ilişkin talepler bugün saat 10.39 başlayan Yüksek Seçim Kurulu Toplantısı’nda görüşülmüş, yapılan değerlendirmeler neticesinde her üç talebin de ayrı ayrı oylanması sonucunda 10 üyenin ret, 1 üyenin kabul yönündeki oyları ve oy çokluğu ile reddine saat 17.30 itibariyle karar verilmiştir.” yer aldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here