Ana Sayfa Siyaset Başbakan Yıldırım'dan IKBY Referandum Açıklaması !

Başbakan Yıldırım'dan IKBY Referandum Açıklaması !

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi referandumu ile ilgili açıklamalarda bulundu. Çorum'daki toplu açılış konuşmasında konuşan Yıldırım, süreci değerlendirdi.

658
0
Paylaş

Başbakan Binali Yıldırım, Kuzey Irak Referandumu ile ilgili konuştu. Yıldırım, Çorum’daki toplu açılış töreninde yaptığı konuşmada, referanduma sert tepki gösterdi. Referandumun kısa süre önce gerçekleştiğini aktaran Yıldırım, Türkiye’nin ikazına rağmen referandumun gerçekleştiğini belirtti.

Bin yıldan beri Anadolu coğrafyasında her mezhepten vatandaşlarla beraber yaşandığının altını çizdi. Bunun en büyük önekleri arasında da Çorum’un yer aldığının altını çizdi.

YILDIRIM: MACERAYA GİRMEYİZ

Başbakan Yıldırım, daha önce yaptığı açıklamalarda, Bağdat’ geçiş yapılacağını açıklamıştı. PKK’ya yönelik hava harekatlarının devam edeceğine değinen Başbakan, Irak Merkezi hükümeti koordinasyonuyla Bağdat’a geçişin sağlanacağının altını çizmişti. Operasyon esnasında tehdit söz konusu olması halinde cevap verileceğini aktaran Yıldırım, ‘’Durduk yere maceraya girmeyiz.’’ dedi.

REFERANDUM MEŞRU DEĞİLDİR

Bölgede Barzani yönetiminin gerçekleştirdiği referandumu Türkiye için tehdit gördüğünü belirten Yıldırım, kısa süre önce referandumun tanınmadığını açıklamıştı. Muhatap alınacak tek yönetimin de Bağdat yönetimi olduğu da Başbakanın açıklamaları arasında yer almıştır.

SAVAŞA GİRMİYORUZ, VATANDAŞLARIMIZ RAHAT OLSUN

Referandum sonrası Kuzey Irak’a yapılacak yaptırım açıklamalarının ardından Başbakan bütün Türkiye’ye seslendi. Yıldırım, ‘’Savaşa girmiyoruz, ülkemizi ilgilendiren konularda tedbir alıyoruz, vatandaşlarımız rahat olsun.’’ dedi.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here