Ana Sayfa Siyaset Başbakan Yıldırım: Bu meseleler çözülebilir, Biz İnisiyatif Almaya Hazırız

Başbakan Yıldırım: Bu meseleler çözülebilir, Biz İnisiyatif Almaya Hazırız

Başbakan Binali Yıldırım Kuzey Irak'taki referandum için her türlü desteği vermeye hazır olduklarını söyledi. Detaylar içeriğimizde.

488
0
Paylaş

Geçtiğimiz günlere Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) bağımsızlıklarını ilan etmek için referanduma gitmişti. Koalisyon bünyesindeki bazı ülkeler, ABD ve IŞİD’e karşı verilen mücadeleyi zayıflatacağını öne sürerek referandumun iki yıl ertelenmesini talep etmişlerdi. Irak Kürt Bölgesel Yönetimi lideri Mesud Barzani ise böyle bir erteleme için çok geç olduğunu söylemişti. Iraklı bazı kürtlerin ve uluslararası itirazlara rağmen bağımsızlık referandumu için halk sandık başına gitti. 

Başbakan Binali Yıldırım, referandumdan 1 gün önce yapmış olduğu açıklamalarında; “Kuzey Irak’ta yarın gerçekleştirilecek referandum gayrimeşrudur, yok hükmündedir” ifadelerini kullanarak referandumun bir geçerliliğinin olmayacağını ve asla kabul edilemeyeceğini belirtti.

Başbakan Yıldırım, Irak’ta bağımsızlıklarını ilan etmek ve Kürt Devleti kurulması için Irak Kürt Bölgesel Yönetimi tarafından yapılan referandum ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

“İNSİYATİF ALMAYA HAZIRIZ” 

Binali Yıldırım, Irak referandumu ile ilgili yapmış olduğu açıklamasında Irak Kürt Bölgesel Yönetiminin vazgeçmesi için hala şansları olduğunu belirtti. Açıklamasında ise; “Bu meseleler çözülebilir, biz inisiyatif almaya hazırız. Hala şansları var. Bizim tercihimiz birinci derecede askeri tedbir değil” belirtti.

“YAPILACAK İŞ BELLİ”

Irak tarafından, yönetim hakkının güvence altına alınarak süreci bu şekilde sürdürmesi gerektiğini ifade eden Başbakan Yıldırım konu ile ilgili “Yapılacak iş bellidir. Irak Hükümeti ile otursunlar anayasanın belirlediği çerçeve içinde, Kuzey Irak yönetiminin hakkı, hukuku neyse bunlar garanti altına alınsın. Bu konuda biz de destek veririz. Böylece bu iş tatlıya bağlanmış olur. Aksi halde bu meselenin yönetilmesi gittikçe zorlaşıyor.” ifadelerini kullandı.

”KATOLONYA’DA Kİ BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU”

Katolonya’nın İspanya yönetiminden ayrılıp bağımsız bir devlet olmak üzere referanduma gitmesi ile ilgili de bazı konulara değindi. Başbakan Binali Yıldırım, “Kuzey Irak’ta karşı çıktığımıza göre, burada da karşı çıkmak normal. İşin arka planını incelemek lazım. Erken kanaat oluşturmak yanlış olur. En önce tepki vermesi gereken AB ülkeleri; onların hepsi bir devlet olduğu için bakalım ne tepki veriyorlar. Biz komşumuz için tepkiyi verdik. Onlar da kendi komşuları için tepki versinler görelim” ifadelerini kullanarak referandumla ilgili değerlendirmelerini aktardı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here