Ana Sayfa Siyaset Bakan Zeybekçi :OHAL’in Devam Etmesi Tartışmalarına Dair Açıklamalar Yaptı

Bakan Zeybekçi :OHAL’in Devam Etmesi Tartışmalarına Dair Açıklamalar Yaptı

Bakan Zeybekçi OHAL'in bir an önce bitmesi gerektiğini, böyle bir gidişatta ülke ekonomisinin zarar göreceğini söyledi.

1061
0
Paylaş

Zeybekçi:”OHAL’i isteyen-istemeyen tartışması yanlış”

15 Temmuz ihanetinin ardından çıkarılan OHAL,  Kamudaki ve piyasadaki Fetö’cülerin temizlenmesi için kararların hızlı alınabilmesi ve etkin olunabilmesi için çıkarılmıştır. 

Bakan Zeybekçi, piyasadaki Fetöcü’lerim temizlenmesi için OHAL şart olduğunu  ancak yerine başka çözümler getirilmesi gerektiğini söyledi. Böyle gitmesi durumunda ülke ekonomisinin zarar göreceğine ve mali anlamda değer kaybedebileceğimize ihtimal verdi. OHAl’i isteyenler ya da istemeyenler die rekabet ortamının sürdürülmesini, durumun buraya çekilmesinin yanlış olduğu, gerek Cummhurbaşkanı’nın gerekse diğer bakanların OHAl’i en son ihtimal olarak gördüğünü söyledi. Önemli olan ülke menfaatidir. Gerekli şartlar sağlandığında ve ülke bu çalkantılı durumdan çıktığında bir an önce OHal’den çıkılması gerektigini belirten Zeybekçi, hiçbir aklı salim insanın şartlar iyileşince OHAL’in devam etmek istemeyeceğini söledi. 

Peki OHAL nedir ve ne gibi durumlarda ilan edilir ? Açılmı olağanüstü haldir . Ülkede doğal afet, tehlikeli salgın hastalıklar, kamu düzeninde ciddi bozulmalar, temel hak ve özgürlüklerin ortadan kaldırılması ve ağır ekonomik kriz gibi durumların oluşması durumuyla bu sorunların ortadan kalması için düzenlenen kurallar bütününü kapsar. OHAL 6 aylık süre için çıkarılır ve 6 ayın bitiminde ihtiyaç durumunda 4  aylık sürelerle uzatılır.

Örgütlenmesini senelerden beri yapılandırmış olan Fetö, Türkiyede ve  birçok ülkede  denek kurmuş ve her yere yayılmıştır. Örgüt içinde bu deneklerden mali gelir sağlamış ve ayakta durmaya devam etmiştir. Ülkede Askeriyeden birçok kamu kurum ve kuruluşuna sızan Fetö buralarda yapılanmış, sinsice içeriye kadar sızmıştır. 15 Temmuz olayı ile birlikte maskesi düşen Fetullah Gülen ve örgütünün yasal olarak aranma işlemleri devam etmiş, yakalananlar ise ağır hapis cezaları ile yargılanmıştır. Hala ülkeden tamamen Fetö’cülerin temizlenememesinden dolayı OHAL durumu uzatılmıştır ve arama çalışmaları halen devam etmektedir. 

Türkiye ekonomisini, siyasetini derinden etkileyen olayların bir an önce son bulması, ülke yararına olacaktır. Şartlan bir an önce iyileştirilip, sorunların çözülmesi ile birlikte OHAL kalkmalıdır. Fetö’cülerin ne kadar sürede temizleneceği bilinmemektedir. OHAL bu durumda ne kadar devem edeceği, bir sonraki Ohal uzaltılmasının gerçekleştirilip gerçekleştirilmeyeceği kimse tarafından bilinmiyor. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here