Ana Sayfa Siyaset Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş OHAL durumunun devam ettirileceğini açıkladı

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş OHAL durumunun devam ettirileceğini açıkladı

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş gündeme dair önemli açıklamalar yaptı. Herkesin merakla beklediği soruya yanıt vererek OHAL durumunun devam ettirileceğini açıkladı.

1074
0
Paylaş

15 Temmuz’da yaşanan ve tüm ülkenin birlikte demokrasiye sahip çıkması sonucu başarısızlıkla sonuçlanan hain darbe girişiminin ardından ilan edilen OHAL, o zamandan bu yana 4 kez üst üste tekrarlanmıştı. Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş OHAL’in yine gündemde olduğunu ve TBMM’de gündeme getirilip konuşulacağını belirtti. 

En son uzatılan OHAL 19 Ekim’de son buluyor. Ülkede yaşayan herkes, 19 Ekim’in ardından ne olacağını, OHAL’in 5. kez uzatılıp uzatılmayacağını merakla bekliyordu. Duruma ilişkin ilk açıklama Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş’tan geldi. OHAL’in yeniden uzatılacağı açıklandı. 

Elitaş yaptığı açıklamada “Konu, pazartesi günü önce MGK’da (Milli Güvenlik Kurulu) görüşülecek, tavsiye kararı alınmasının ardından Bakanlar Kurulu’nda da gündeme gelecek. Kararın Bakanlar Kurulu’nun geçmesinin ardından TBMM’de (Türkiye Büyük Millet Meclisi) görüşülecek.” ifadelerini kullandı.

OHAL, yani Olağanüstü Hal, ülkelerde doğal afet, tehlikeli ve ölümcül salgın hastalıklar, kamu düzeninin çok ciddi şekilde bozulması, temel hak ve özgürlüklerin ortadan kalkması ve ağır ekonomik krizlerin ortaya çıkması ve ortaya çıkan bu sorunun uygulanması için ilan edilen ve uygulanacak olan hükümleri belirleyen kararların bütünüdür. 

Ülkemizin değişik bölgelerinde, farklılık gösteren sürelerde zaman zaman ohal ilan edilmiş ancak ülke genelinde ohal ilan edilmeyeli uzun yıllar olmuştu. Taa ki 15 Temmuz darbe girişimi yaşanana dek. 15 Temmuz’da yaşananların ardından ohal ilan edilmiş, ohal süreleri bitinceyse 4 kez üst üste karar tekrarlanmıştı. İçinde bulunduğumuz ve 19 Ekim’de sona erecek olan ohal’in ardından ne olacağı, devamında ülkemizi nelerin beklediği herkes tarafından merak edilirken, AK Parti’den ohal’in tekrar uzatılacağına dair resmi açıklama geldi.

Anayasanın OHAL ile ilgili 120. maddesi, “Şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzeninin ciddi şekilde bozulması sebepleriyle olağanüstü hal ilanı” başlığını taşıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here