Ana Sayfa Siyaset ABD ve Türkiye Vize Uygulamasının Bu Gece Başlayacağı Belirtildi!

ABD ve Türkiye Vize Uygulamasının Bu Gece Başlayacağı Belirtildi!

Türkiye ile ABD'nin dün gece karşılıklı olarak vizeleri durdurmasının ardından ortalık yatışmıyor. Vize uygulamasının bu gece başlayacağı belirtildi.

717
0
Paylaş

Türkiye – ABD ilişkileri sallantıda. ABD başkonsolosluğunda çalışan Metin Topuz’un casusluk iddiası ile birlikte FETÖ’den tutuklanıp içeri alınması ile birlikte gerilen ipler kopma noktasına geldi. 

Metin Topuz’un içeri alınması ile birlikte olaya büyük tepki gösteren ABD büyükelçiliği adına büyükelçi Bass, tutuklamaya ilişkin hükümet yanlısı basın ve yayın organlarının yaptığı yayınlar için rahatsızlığını dile getirmiş ve hükümetten bazı kişilerin intikam peşinde koştuğunu belirtmişti. Yapılan açıklamada “Amerikan hükümeti, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’nda görevli bir yerel çalışanın 4 Ekim tarihinde tutuklanmasından ve Türk hükümeti kaynakları tarafından sızdırılan ve görünüşe göre bu çalışanın hukuka dayalı bir mahkeme yerine medyada yargılanmasının amaçlanmasından büyük bir rahatsızlık duymaktadır” denilmişti. 

Bu gelişmeler ardından durumda herhangi bir değişim olmadığını gözlemleyen ABD hükümeti büyükelçilik aracılığı ile yaptığı açıklama ile birlikte “konsolosluklarımıza gelen ziyaretçi sayısını en aza indirgemek amacıyla şu andan itibaren geçerli olmak üzere, Türkiye’deki tüm ABD diplomatik misyonlarındaki göçmen olmayan vize hizmetleri askıya alınmıştır.” denildi. 

Bu mesaja cevap vermekte gecikmeyen Türkiye de Washington Büyükelçiliği aracılığıyla açıklamanın aynısını misilleme olarak yapmış ve vize protokollerinin ABD ile aynı olacağını belirtmişti.

Bu restleşme ardından iki ülkenin birbirine karşı uygulamış oılduğu vize kararı resmi olarak yarın başlıyor. Bu gece saat 22.00’dan itibaren transit olarak ülkemize geliş yapacak olan ABD vatandaşlarına vize verilmeyecek. 

ABD-TÜRKİYE arası seyahat edecek olan yolculara sınır kapılarında bu gece 22.00’dan itibaren vize izni verilmeyecek. Transit olarak geçiş yapacak olan ABD vatandaşlarına ise yarın akşam 22.00 ‘dan sonra vize verilmeyecek. Yani vize yasağı tam anlammıyla yarın başlayacak ve hiçbir Türk vatandaşına ABD tarafından vize verilmediği gibi ABD vatandaşlarına da Türkiye için vize verilmeyecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here