Ana Sayfa Siyaset ABD Başkonsolosluğu Türkiye Bize Başvurularının Süresiz Olarak Kaldırıldığını Açıkladı

ABD Başkonsolosluğu Türkiye Bize Başvurularının Süresiz Olarak Kaldırıldığını Açıkladı

ABD-Türkiye ilişkileri adeta buz kesti! Amerika Birleşik Devletleri Başkonsolosluğu Türkiye vize başvurularının süresiz olarak kaldırıldığını açıkladı, piyasa düşüşe geçti.

737
0
Paylaş

Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği Türkiye için vize başvurularını süresiz olarak durdurulduğunu açıkladı. Büyükelçilik, vize başvurularının süresiz olarak kaldırılmasının sebebinin ise personel güvenliği olduğunu ifade etti.

ABD Büyükelçiliği’nin yaptığı bu açıklama sonrasında piyasada çok büyük bir gerileme meydana geldi. TL’nin Euro ve Dolar cinsinden değeri birden fırladı.

BÜYÜKELÇİLİĞİN SOSYAL MEDYADAN YAPTIĞI AÇIKLAMA

ABD Büyükelçiliği’nin Twitter üzerinden yaptığı o paylaşımda, son yaşanan olaylar doğrultusunda böyle bir kararın alındığı yer aldı. Türkiye Cumhuriyeti’nin ABD misyonu tesisleri ve personelini tehdit ettiği belirtiliyor. Bu anlamda Büyükelçiliğin taahhütleri yeniden değerlendirme altına alacağı ifade edildi. Atılan bu adımın Türkiye’den ABD’ye gelen ziyaretçi sayısının en asgariye indirilmesi adına yapıldığının altı çiziliyor.

BÜYÜKELİÇİLİK AÇIKLAMASINDA O İLGİNÇ DETAY

Açıklamada göçmen olmayan vize hizmetlerinin askıya alındığı yönünde bir ifade kullanılması da merak uyandırdı. Yani atılan bu adımın ABD’ye geçici olarak sağlık, eğitim veya herhangi bir sebepten dolayı giden vatandaşlar için olduğu aktarılıyor.

ABD BAŞKONSOLOSLUĞU GÖREVLİLERİ GÖZALTINA ALINDI

Kısa süre önce ABD Başkonsolosluğu’nda görev yapmakta olan M.T. güvenlik güçleri tarafından gözaltına alınmıştı. Mahkeme karşısına çıkarılan M.T. tutuklanma talebiyle yargılanmıştı. Şahsın siyasi ve askeri casusluk yaptığı, anayasal düzeni bozmaya teşebbüs ettiği ve T.C. hükümetini ortadan kaldırmaya çalıştığı sabit görülmüştür. Bundan dolayı da şahıs tutuklanarak cezaevine gönderilmiştir.

ABD ANKARA BÜYÜKELÇİSİ JOHN BASS: DERİN RAHATSIZLIK DUYDUM

Bass, veda basın toplantısında konsolosluk çalışanının tutuklanmasıyla ilgili açıklamada bulunmuştu. Bass, hükümet yetkililerinin davayı sosyal medya üzerinden yürütmesinden rahatsızlık duyduğunu söyledi.

ERDOĞAN’IN ELİ GÜÇLENECEK

Sabah gazetesi yazarı Hilal Kaplan, Times’a konuştu. Kaplan, bu olayın Erdoğan’ın elini güçlendireceği ifadesinde bulundu. Kaplan, ABD’nin yaptığı bu diplomatik saldırıların ülke bütünlüğünü daha da birleştireceğini ifade etti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here