Paylaş

Yutulabilir mide balonu tedavisi için minimum yaş 18’dir. Yutulabilir mide balonunun kullanımına hak kazanabilmek için ayrıca aşağıdaki noktaların da sağlanması gerekmektedir: 1. Hastanın sağlıklı olması, gastrointestinal hastalıklarının olmaması gerekmektedir.

 2. Hasta fazla kilolu olmalıdır, yani hastanın VKİ 27’nin üzerinde olmalıdır.

3. Daha önce başka kilo verme girişimleri yapılmış olmalıydı, ancak bunlar istenen başarıya yol açmadı.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu midenize balon gönderilerek ardından şişirilme işlemidir. Bugüne kadar diyetle herhangi başarıya ulaşamamış kişilerin çoğunlukla başvurduğu yöntemdir.

Mide balonunun belirleyici avantajları şunlardır:

 • Cerrahi müdahale yok, yani az risk ve zaman sınırı vardır.
 • İlaç yok, yani istenmeyen ilaç yan etkisi yoktur.
 • Mideniz küçüldüğü için ilk günden kilo kaybı yaşarsınız.
 • Dengeli beslenmenin amacı: Mide balonu sizi disipline etmektedir.
 • Eksplantasyondan sonra bile yeni öğrenilen beslenme davranışının korunmasına katkı sağlar.
 • Uzun süreli yağ kaybı yaşanır.

Mide balonu ve doktorunuzun destekleyici bakımıyla, tedaviden sonra kilonuzu bağımsız olarak koruyabilmeniz için tekrardan görüşme sağlamanız gerekir.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Balon montajı yapabilmek için birtakım analizlerin yapılması gerekmektedir. İşlem günü hasta aç kanına doktorunun yanına gelir. Bu, kurulumdan en az 6 saat önce yeme ve içmeyi bırakmanız gerektiği anlamına gelir.

Balon hafif anestezi altında kurulur. Önce doktor gastroskopi yapar, yani yemek borusu, mide ve on iki parmak bağırsağı optik bir cihazla inceler. Bu, bir balon yerleştirmenin kontrendike olduğu hastalıkları tanımlamayı mümkün kılar.

Daha sonra mideye bir balon yerleştirilir. Balon mideye geçirilir, boşaltılır ve bir tüpe sarılır. Daha sonra buna bir şırınga bağlanır ve balon 500 ml hacme kadar renkli su ile doldurulur. Balon şişirildiğinde işlemin sonu budur.

Kural olarak, balon yerleştirildikten sonra mide 2-3 gün içinde yeni koşullara uyum sağlar. Bu bulantı, kusma ile kendini gösterir. Sonra her şey sakinleşir ve hasta balonu hissetmeyi bırakır. Balona uyum sürecini kolaylaştırmak için özel olarak seçilmiş ilaçları reçete ediyoruz. Mide balonu fiyatları birkaç yerden fiyat alarak karşılaştırma yapılabilir.

Yutulabilir Mide Balonu Yaptıranlar

Yutulabilir mide balonu hastanın midesine yerleştirilir ve hacmini küçültür. Sonuç olarak hastalar artık eskisi kadar yemek yiyemez ve daha çabuk doyarlar. Mide balonu böylece daha önce başka yöntemlerle başarılı olamayan kişilerin kilo vermesine ve daha sağlıklı bir yaşam sürmelerine yardımcı olabilir.

Yutulabilir mide balonunu özel kılan, tedavi şeklidir yani balonun takılıp çıkarılmasıdır. Yutulabilir mide balonu sözde yutma balonudur. Hasta tarafından boşaltılır, kapsül şeklinde yutulur ve mideye ulaşır ulaşmaz kapsüle bağlı ince bir tüp vasıtasıyla sıvı ile doldurulur. Doktor daha sonra hortumu dikkatlice geri çeker ve hasta evine gönderilir.

Yutulabilir mide balonu tedavisinin faydaları ise;

 • Uzun vadeli sonuçlar için çok yönlü program uygulanmamaktadır.
 • 4 ayda 15 kg’a kadar kilo kaybı yaşanılmaktadır.
 • Mide balonunu yerleştirmek için ameliyat, anestezi veya gastroskopi gerektirmez.
 • Balonu yutmak ve uygun şekilde yerleştirmek sadece 20 dakika sürmektedir.
 • Mide balonu otomatik olarak söner ve doğal olarak atılır, yani onu çıkarmak için herhangi bir tedaviye gerek yoktur.
 • Bluetooth terazileri ve uygulaması ile yüksek motivasyon ve başarı kontrolü sağlanmaktadır.

Mide Balonu Kullanıcı Yorumları

 • Bir ay gibi kısa süre zarfta istediğim aylık kilo verdim.
 • Her zaman diyet ve diyet usulü beslenmeler yapsam da istediğim kilo ulaşamıyordum.
 • Ulaşsam bile kısa sürede daha çok kilo alarak geri dönüşü oluyordu. Mide balonu sayesinde istediğim kilo artık geldim.
 • Mide balonu fiyatları ülkemizde birçok merkezde makul şekildedir.

Yutulabilir Mide Balonu Fiyatları

Her doktorun kendine göre teknikleri olduğu için ve kullanılan ürünlerin kalite durumlarına göre farklılık sağlar. Ayrıntılı bilgi almanız için doktorunuz ile görüşme sağlamanız gerekmektedir. Mide balonu fiyatları doktora ve hastaneye göre değişiklik gösterebilir.

https://www.drfirat.com/mide-balonu/ hakkında bilgi için hemen tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here