Paylaş

Antalya’da yaşayan 32 yaşında ki Sema Doğan isimli vatandaşın 6 yıl önce rutin kontrol amacı ile gittiği hastanede sekreterin sistem üzerinden yanlışlıkla prolaktin ölçümü istemesi üzerine test yaptıran Doğan hayatının şoku ile karşılaştı.  

Test sonucunda akromegali hastası olduğu belirlenen Sema Doğan daha sonrasında yapılan testler ile birlikte vücudunda büyüme hormonunun çok fazla olduğunu öğrendi. Tedavilerine devam eden Sema Doğan doktorunun ‘Bu hastalık erken öldürür’ demesi üzerine çocukluk hayali olan dağcılık, kaya tırmanışı ve doğa yürüyüşüne önem vermeye başladı. 

Çocukluk haylini gerçekleştiriyor

 

Çocukken tırmanma ve doğa yürüyüşlerini çok sevdiğini belirten Sema Doğan hastalığını öğrendikten sonra kendisine daha fazla zaman ayırdığını, tarihi ve turistik bölgeleri gezerek buralarda kamp yaptığını dile getirdi. Doğan ayrıca geçen 6 yılda vücudunda gözle görülür bir değişim olmadığını da sözlerine ekledi. 

Hastalık ortaya çıkınca ‘Hayallerimin peşinden gideceğim’ dedim

 

Gezdiği yerleri fotoğraflayan Sema Doğan yaşadığı sorunlar sonrasında kendisini hayallerine verdiği dile getirdi. Açıklamalarında, ‘Büyüme hormonunun fazla olması uzuvlarda abartı büyüklüklere neden olabiliyor. Eller, ayaklar, burun, kulak ve alın bölgesinde özellikle büyüme görülmesi yaşanmasına rağmen bende gözle görülür bir değişim olmadı. Doktorum bana ‘bu hastalık erken öldürür’ dedikten sonra kendimi hayallerime adadım. Yurt içinde çok fazla noktayı gezdim ve dağcı oldum’ dedi. 

1000’de 1 görülen bir hastalık

 

Akromegali hastalığının 1000 kişide bir 1 görüldüğünü dile getiren Sema Doğan, ‘bu hastalık 30 – 40 yaşta öldürmüyor ama 70 – 80 yaşı göremeyeceğimin farkındayım. Bu nedenle kendimi geliştiriyorum. Pandemi sonrasında yurt dışına gitmek istiyorum. Sevdiğim şeyleri ve hayallerimi yapmak beni iyileştiriyor. Büyüme, prolaktin hormonunun fazlalığından oluyor ve hipofiz bezinde gerçekleşiyor. Tümör olmadığı için ameliyat olamıyorum. Büyüme hormonunun salgılanmasına tedavi olsam da engel olunamıyor. Bu hastalık nadir rastlanan bir durum.’ dedi. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here