Paylaş

Safra kesesi ameliyatı bugün cerrahlar tarafından en çok yapılan ameliyatlar arasında yer alır. Safra kesesi karaciğerimizin alt yüzeyine yapışık bulunan kese şeklinde bir organdır. Bu organımızın görevi karaciğerimizin ürettiği sarı ve yeşil renkte olan sıvıyı depolamaktır.

Genel olarak açlık halinde safra kesesinde birikmiş olan bu sıvı konsantre edilir ve burada toplanır. Vücudun sindirimi sırasında ise safra kesesi kasılır ve içindeki sıvı bağırsağa boşalır. Safra sıvısının görevi, yağ emilimini sağlamaktır. Safra kesesi ameliyatı ile kişiler rahata kavuşur.

Safra Kesesi Ameliyatı Nedir? 

Safra kesesindeki taşların tanısı ultrasonografi ile kolay bir şekilde konulur. Safra kesesinde taş olan kişilerin büyük bir bölümünde şikayet görüLmez. Safra kesesindeki taşlar tesadüfen farklı tetkikler esnasında saptanır. Bu tür safra taşlarına sessiz taş adı verilir. Safra taşlarının neden oldukları en belirgin şikayet ise karın sağ üst kısmına ve sırta vuran ağrıdır. Küçük boyutlu safra kesesi taşları safra kanalına düşer ve burada tıkanıklığa neden olur ardından kişi de sarılık görülür. Safra kesesindeki taşlar bazen hazımsızlık ve şişkinlik gibi şikayetlere de neden olur.

Safra Kesesi Alma Ameliyatı Nasıl Yapılır? 

Safra kesesi ameliyatı hastanın durumuna göre açık veya kapalı ameliyat olarak genel anestezi altında gerçekleştirilir. Safra kesesi ameliyatı fiyatı gerçekleştirilecek olan ameliyatın türüne göre değişir. Safra kesesi ameliyatlarında hastanın karın duvarına bir kesi açılır ve buradan karın boşluğuna girilerek safra kesesi alınır.

Kapalı safra kesesi ameliyatları ise 3 ya da 5 kadar delikten karının içerisine sokulan aletler yardımı ile yapılır. Kapalı yöntemle yapılan safra kesesi ameliyatı karın duvarına bir kesi açılmadan gerçekleştirildiği için hasta çok daha rahat eder ve iyileşme süreci hızlanır. Kapanış safra kesesi ameliyatı olan kişiler bir gece hastanede yattıktan sonra evlerine dönebilir. 

Safra Kesesi Alma Ameliyatının Komplikasyonları Nelerdir? 

Yapılan safra kesesi ameliyatlarının büyük bir çoğunluğunda hastalarda herhangi bir komplikasyon olduğu hiç görülmemiştir veya çok az görülmüştür. Ciddi bir karın ameliyatı olan safra kesesi taşı tedavisi sonrasında belli bir seviyede ağrı olması bulantı ve kusma yaşanması normal karşılanmaktadır. Kapalı safra kesesi ameliyatı geçiren kişiler ameliyattan 1 hafta sonra günlük yaşamlarına ve işlerine geri dönebilir. Açık safra kesesi ameliyatı olanların günlük faaliyetlerine dönmesi 4 veya 6 haftayı bulur. 

Safra Kesesi Alınmasının Vücuda Ne Gibi Zararları Vardır? 

Vücuttan safra kesesinin çıkarılmasının ciddi bir zararı görülmez. Fakat safra kesesi taşı tedavisi olan kişilerin ameliyattan sonra beslenme düzenini değiştirilmesi gereklidir. Safra kesesi alındıktan sonra mercimek yulaf meyve sebze ve tam tahıllı ekmek gibi yüksek lifli gıdalar tüketmeye özen gösterilmeli aşırı yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır. 

Safra Taşları Alındıktan Sonra Tekrar Oluşma Riski Nedir? 

Safra kesesi taşı tedavisi olarak hekimler safranın tamamen çıkarılmasını uygun görmüşlerdir. Safra kesesi taşı tedavisi için doktorların hastaya uygun görmüş oldukları yöntem ile safra kesesinin tamamen alınması gereklidir. Safra kesesi ameliyatı hekimin uygun görmüş olduğu yönteme göre açık yada kapalı olarak gerçekleştirilir. 

Safra Kesesi Ameliyatı Fiyatları

Safra kesesi taşı tedavisi hastanın uygunluğuna göre kapalı ya da açık ameliyat ile safranın tamamen çıkarılması ile tedavi edilir. Safra kesesi ameliyatı fiyatı açık ameliyat ve kapalı ameliyat türüne göre değişkenlik gösterir.

Ayrıca  safra kesesi ameliyatı fiyatları ameliyatın gerçekleştirilecek olduğu hastanenin fiyat prosedürüne bağlı olarak da farklılık gösterir. Hastalar safra kesesi fiyatı ile ilgili net bilgiyi hastaneden ya da hekimlerinden öğrenebilirler.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here