Paylaş

Kadınların rahim içi durumunu gözlemlerken HSG filmi kullanılır. Adet kanmasının sonlandığı süreyi takip eden 3 ya da 4 gün içerisinde HSG tekniği ile film çekilebilir. Ancak diğer günlerde bu filmin çekilmesi mümkün değildir. Bunun nedeni ise sağlıklı sonuçlar vermeyecek olmasıdır. Âdet kanamasından sonraki 4 gün içerinde rahim içi dokusu ince olacaktır ve gebelik ihtimali düşük olacaktır.

Kadınlarda rahim filmi yumurtalık tüplerinin açık olup olmadığını gözlemek amacı ile yapılır. Rahmin iç kısmının şeklini gözlemlemek için ya da büyüklüğünü değerlendirmek için yapılır. Birçok kadının rahminde meydana gelen rahatsızlıklar mevcuttur. Bu durumlarda öncelikle kadın rahminin durumu gözlemlenmelidir.

Rahim Filmi Nedir?

Rahim içinin yapısını, durumunu ya da şeklini gözlemlemek için rahim içi görüntüleme yöntemi olan rahim filmi tekniği kullanılır. Kadınlarda uzun süre boyunca gebe kalma durumu olmadığında rahim içi film çekme yöntemi kullanılır. Bu teknik ile rahim içinde sperm ile yumurtanın birleşmesine engel olabilecek bir durumun olup olmadığı gözlemlenir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim içi görüntülemede son dönemlerde yeni çıkan cihazlar ile beraber yeni geliştirilen teknikler uygulanıyor. Bu sayede işlem oldukça kısa sürüyor ve kolay tamamlanıyor. Özellikle de kadınlarda kısırlık nedenleri bu işlem sayesinde kolaylıkla ortaya çıkacaktır. Rahim içi görüntüleme âdet kanamasının bitmesini takip eden süreden üç gün sonra yapılmalıdır.

Rahim Filmi Kimlere Uygulanır?

Rahim içi görüntüleme kadınlarda rahim hastalıklarının tespitinde ya da mevcut olan rahim rahatsızlığı var ise kontrollerinde uygulanıyor. Kadın doğum uzmanları tarafından uygulanan rahim filmi kadın hastalıklarının erken teşhisinde büyük rol oynuyor. Kişide kısırlık var ise bunun netleşmesi için rahim içi görüntüleme sağlanır.

HSG Filmi Nedir?

HSG filmi ile kadınlarda rahim içi görüntüleme sağlanır. Sperm ve yumurtanın birleştiği, bebeğin 9 aylık büyüme dönemini geçirmiş olduğu rahim boşluğunun detaylı bir şekilde incelenmesi ancak bu yöntem ile mümkündür.

HSG Filmi Avantajları Nelerdir?

Kadınlarda rahim için detaylı bir şekilde görüntülendiği HSG yöntemi kadın doğum uzmanları tarafından en çok tercih edilen yöntemlerden biridir. Uzun süre boyunca herhangi bir korunma olmamasına rağmen gebe kalmayan kadınlarda kısırlık ihtimali düşünülür. Bu durumda rahimde meydana gelmiş olan bir rahatsızlık var ise HSG filmi sayesinde hızlı bir şekilde tespit edilir.

HSG Filmi Neden İstenir?

HSG yöntemi ile rahim içi durumu görüntülenir. Kadınlarda gerekli durumlarda uzman kadın doktorları tarafından istenen bu röntgen birçok kadın rahatsızlıklarının tespit edilmesinde büyük fayda sağlar. Alanında uzman kişiler kısırlıktan şüphe duydukları kadın hastalarda HSG ile rahim içi görüntüleme tekniğini uygularlar.

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Kişiye zarar veren x ışınlarının kullanılmıyor olması ultrason işleminin oldukça güvenli olduğunu gösterir. Ultrason ile görüntülenen bölgenin netliği işlemin uygulandığı bölgeye göre değişiklik gösterir. Hamilelik durumlarında bebeğin durumunu gözlemek için, karın boşluğunda ya da rahimde hissedilen sancı için ultrason çekilir.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?

Ultrason birçok rahatsızlığın tespit edilmesinde kullanıldığı gibi mevcut olan hastalığın kontrollerinde de kullanılır. Aynı zamanda hamilelikte bebeğin sağlık durumunu kontrol etmek amaçlı da kullanılır. Detaylı ultrason fiyatları da uygulanacak bölgeye göre değişiyor. Ultrason işleminin uygulanacağı hastaneye göre de detaylı ultrason fiyatları değişebiliyor.

Ultrason Fiyatları?

Kişinin rahatsızlığı ile beraber ultrasonun uygulanacağı bölgeye göre de fiyat değişikliği görülüyor. Birçok özel hastanelerde, devlet hastanelerinde ve özel kliniklerde uygulanan detaylı ultrason fiyatları uygulanan kuruma göre değişiklik gösteriyor. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here