Paylaş

Genellikle ileri yaşlarda sıklığı artarak görülen ortopedik hastalıklar, sporcu yaralanmaları, travma sonrası gelişen ortopedi sorunları ile hem ani durumlarda hem süre içinde gelişebilen hastalıklar olup omuz yırtığı en sık karşılaşılanlardan biridir. Her hastalıkta olduğu gibi ortopedik hastalıklarda da uzman hekime zamanında başvurmak oldukça önemlidir.

 

İhmal edilme ve önemsenmeme, kendi kendine geçer mantığına en çok maruz kalan eklem, kıkırdak ve yumuşak doku travmaları tedavi edilmediğinde omuz yırtığı sorununa yol açabilir. Alanında uzman hekimin yapacağı fiziki muayene ve yan tetkikler ile tanı koymak, gelişen teknoloji ile tedavi etmek mümkündür. Ortopedinin başarılı operasyonları ve tedavi metodoloji teknoloji ile de orantılı şekilde daha çok hastanın sağlığına kavuşmasına olanak verir.

 

Omuz Yırtığı Neden Olur?

 

Omuz yırtığı nedenleri arasında travma yaşanması ve ağır kaldırmak gibi ani gelişen durumlar söz konusudur. Aynı zamanda yaşa bağlı gelişebilir. Postür duruş bozuklukları, kolları omuz hizasından yukarı da kullanmak, mesleki deformasyon, bazı spor dalları omuz kas yırtılmalarına zemin hazırlamaktadır. Kan akımı yetersizliği, kemik sıkışması da omuz yırtığına sebebiyet verir.

 

Omuz Yırtığının Belirtileri Nelerdir? 

 

Omuz hastalıkların belirtiler birbirine çok yakın seyreder. Omuz yırtığı sorununun başlıca belirtisi ağrı durumudur. Dinlenme ve uyku halinde dahi rahatsızlık veren ağrı ve beraberinde bardağı bile tutamayacak şekilde yaşanan güç kaybı yaşanır. Hastalar bu belirtiler doğrultusunda uzman hekime başvurmalıdır.

 

Omuz Yırtığı Nasıl Teşhis Edilir? 

Omuz yırtığı teşhisi için profesyonel bir fiziki muayeneye eşlik edecek röntgen, ultrason, MR ve tomografi görüntülemeleri ile omzun kemik, kıkırdak, kas yapısı üzerinde etkin bir izlem yapılabilir. Hastanın şikâyetleri ve edinilecek radyolojik belirtiler ile fiziki muayene hastalığın teşhisi için birlikte işleyen bir sistemdir.

 

 

Diz Artroskopisi Nedir?

 

Artroskopi tanı yöntemi olarak sağlık literatüre giren günümüzde ise hem tanı hem tedavi yöntemi olarak işlevsellik kazanan başarılı sonuçları olan cerrahi bir yöntemdir. Diz ve omuz için uygulanabilir. Diz artroskopisinde dize atılan kesiler aracılığı ile artroskopi ile doku içine girerek ihtiyaç duyulan tedavi gerçekleştirilir. Diz artroskopisi kapılı diz ameliyatı olarak da bilinir. 

 

Diz Artroskopisi Ne Zaman İhtiyaç Duyulur? 

 

Diz artroskopisi en çok menüsküs ve çapraz bağ yırtıklarında, diz ekleminde iltihaplanmalarda ve kireçlenmelerinde kullanılır. Bunların yanı sıra eklem içi iyi huylu tümörlerin çıkartılması, hastalıklı eklem zarının çıkartılması, kıkırdak nakilleri gibi çok geniş alanda ihtiyaç duyulan başarılı bir yöntemdir.

 

Diz Artroskopisi Faydaları

 

Menüsküs, çapraz bağ ve kıkırdak yapıları üzerinde yapılması oldukça faydalıdır. Başarılı ve iyileşme süresi kısa olmasından kaynaklı konforlu bir kapalı ameliyattır. Diz artroskopisi hangi tedavi için yapılırsa yapılsın ameliyat süresi ve tekniği açısından da, ameliyat sonrası günlük hayata adaptasyon ve iyileşme süresi açısından faydalıdır. Hastaların ameliyat sonrası ağrı durumlarının az olduğu raporlanmıştır. Minimal çapta atılan kesiler estetik kaygı oluşturmazlar.

 

Donuk Omuz Tanısı Nasıl Konur?

 

Fiziki muayenede donuk omuz tanısı koyabilmek için hekim pasif ve aktif hareket kontrolleri yapar. Tanı bu aşamada yapılabileceği gibi eşlik eden durumların olup olmadığına bakılmak için röntgen ve ultrason gibi görüntüleme tekniklerine başvurulabilir.

 

Donuk Omuz Nasıl Meydana Gelir?

 

Sistemik hastalık varlıkları, yaş ve hareketsizlik donuk omuz oluşumuna zemin hazırlayabilir. Omuz ekleminde sertlik meydana gelmesi ve ağrı durumudur. Yapışkan kapsülit, adezit kapsülit olarak da adlandırılır. Düşme ya da çarpma sonrası da oluşabilir. Tek omuzda gelişebileceği iki omuzda da görülebilir.

 

Donuk Omuz Nasıl Tedavi Edilir? 

 

Donuk omuz çok nadir olarak cerrahi yöntem ile tedavi edilir. Ağrının ilaçla giderilemediği durumlarda enjeksiyon yöntemi ile eklem içine kortizon verilerek ağrılar hafifletilebilir. Rehabilitasyon süresi, etkin bir fizik tedavi ile donuk omuz sendromu aşılabilir.

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here