Paylaş

Genel sağlık taramaları, kadın ve erkeklerin farklı yaş aralıklarında yaptırmaları gereken tetkikler bulunur. Hastalıkların yaş almakla ilişkilendirilen süreçleri ve vücutta olan değişiklikler ile bahse konu taramaların yapılması oldukça önemlidir.

40 yaş sonrasında yapılması gereken mamografi çekimi ve mamografi fiyatları kadınlarının kendi sağlıkları adına en çok araştırdıkları konular arasındadır. Olası hastalıkların erken teşhisi için önemli bir eşik olan bu yaş taramaları meme kanseri başta olmak üzere rahim kanseri ve benzeri hastalıkların izlemi için önemlidir. Tomografi ve ultrason fiyatları da sıklıkla araştırma konusu olmaktadır.

Mamografi Nedir?

Mamografi bir radyolojik görüntüleme tekniğidir. Düşük dozda radyasyon alımı ile iki plaka arasına sıkıştırılarak çekilen meme röntgeni sayesinde, fiziki muayenelerde fark edilemeyen riskli oluşumlar görülebilir. Meme kansere erken tanısı için önemli bir taramadır. Mamografi fiyatları devlet ödeneği içinde yer almakla birlikte özel sağlık kurumlarda da yapılan bir uygulamadır.

Mamografi Neden Çekilir?

Mamografi, meme dokusu üzerinde kanser bulgusu olup olmadığının belirlenmesinde kullanılır. Meme kanseri özellikle 40 yaş sonrası kadınlar için risk oluşturur. Ancak ailede kanser öyküsü bulunan, farklı hastalıkların varlığı dolayısı ile risk altında olan her yaş kadın için doktor kontrol ve istemi dâhilinde 40 yaşı beklemeden de yaptırılabilir.

Ailede meme kanseri olan kadınlar 30 yaş itibari ile mamografi çektirebilir. Yılda bir kez tekrarlanması önerilen mamografi çekimi ve sağlık güvencesi olan kişiler için mamografi fiyatlarına bedel ödemeksizin ulaşabilirler.

Tomografi Kimlere Uygulanır?

Tomografi uygulanacak hastalar için acil travma durumu olması haricinde beyinde şüphe uyandıran tümör varlığı gibi durumlar neticesinde uygulanır. Hızlı ve güvenilir bir sonuç vermesi bakımından doktorların gerekli gördüklerinde başvurdukları bir görüntüleme tetkikidir. Tomografi fiyatları sağlık güvencesi kapsamında devlet hastanelerinde bedelsiz olmakla birlikte en az 6 ay aralıkla tekrar çekimi yapılmalıdır.

Tomografi Neden İstenir?

Vücut içi görüntüleme tekniklerinden radyolojik bir görüntüleme olan bilgisayarlı tomografi çekimi birçok hastalığın tanısı için kullanılabilir. Özellikle beyinde geliştiği düşünülen hastalıklar için, kafa travmaları sonrasında, inme durumlarında tomografi çekimi istenir.

Devlet hastanelerine başvuran hastaların yoğun ve geçmeyen baş ağrıları gibi birçok farklı fiziki belirtiler neticesinde beyin ya da akciğer gibi vücudun farklı yerleri için tomografi fiyatları ödemeden çektirebilirler. Tomografi kemik, yumuşak doku ve damarların görüntülenmesinde etkili bir tetkiktir.

Tomografi Fiyatları?

Tomografi fiyatları devlet ödeneğinde tamamen ya da kısmen karşılanabileceği gibi özel sağlık kurumlarının fiyat politikaları değişkenlik gösterebilir. Trafik kazası gibi travma durumlarda acil servislerde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Hızlı bir şekilde hasta hakkında veri sağlar. Günlük şikâyetleri ile hekime başvuran kişiler için de vücudun farklı bölgelerine yönelik tomografi çekimleri yapılabilmektedir.

Ultrason Çekimi Nasıl Yapılır?

Ultrason çekimi ses dalgaları aracılığı kullanılarak gerçekleştirilen bir görüntüleme tekniği olup uygulanması için deri yüzeyinde şeffaf bir sıvı sürülmesi ve cihaz aparatının uygulama yapılan bölge üzerinde gezdirilmesi ile yapılır.

Bu sadece vücudun iç kısmı ekrana yansıtılır. Ultrason çekimi hakkında ilk akla gelen hamilelik dönemi rutin taraması olmasıdır. Ancak iç organların durumu hakkında bilgi verdiği için dahiliye doktorlarını ya da damar, doku görüntülemeleri için ortopedi doktorları da ultrason isteminde bulunabilir.

Ultrason Yöntemleri Nelerdir?

Ultrasonografi yöntemleri gereksinim doğrultusunda standart olan iki boyutlu görüntülemeden ayrıştırılabilir. Üç ve dört boyutlu görüntülemeler ve renkli (Doppler) görüntüleme yöntemleri kullanılabilir. Ultrason fiyatları standart ultrasonlar için devlet tarafından karşılanmaktadır. Farklı yöntemler ve tercih edilen sağlık kuruluşlarının fiyatlarında farklılık görülebilir.

Ultrason Fiyatları?

Radyoloji görüntüleme sistemlerinin sağlık ödenekleri kapsamında bedelsiz karşılıkları bulunmaktadır. Kişilerin tercih edecekleri özel kurumlar, devlet ödeneği haricinde fark ücreti alabilmektedir. Özel sağlık sigortasında da kapsam dâhilinde olup olmadığına yönelik fiyat değişiklikleri bulunmasında rağmen ultrason fiyatları sağlık hizmeti kapsamında karşılanır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here