Paylaş

Retina dekolmanı göz küresinin iç yüzeyinden retina tabakasının ayrılmasıdır. Retinada meydana gelen yırtıklar tedavi edilmediği zaman görme yetisinde ciddi azalma söz konusu olur. Hatta bu durum körlüğe kadar gider. Retina dekolmanı asla hafife alınmayacak ciddi bir göz sorunudur.

Retina dekolmanı zamanında tedavi edilmediği takdirde kalıcı görme kaybı yaşanır. Retina dekolmanı rahatsızlığı ile ilgili belirtileri öğrenip zamanında doktora muayene olarak hastalığın erken teşhisi büyük önem arz eder. 

Retina Dekolmanı Nedir?

Retina dekolmanı görme yetisini çok ciddi anlamda tehdit eden bir göz hastalığıdır. Retina tabakasının göz küresinden ayrılması durumuna retina dekolmanı adı verilir.

Retina tabakası göz duvarından tamamen sıyrıldığında görme yetisi azalır ve görme kaybı yaşanır. Retina dekolmanı muhakkak geç kalmadan tedavi edilmesi gereken bir göz rahatsızlığıdır.

Retina Dekolmanı Belirtileri Nelerdir?

Retina dekolmanı belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gözün önünde uçuşan cisimler görülmesi
 • Görmede azalma durumu
 • Gözün kırpılmasına rağmen geçmeyen göz bulanıklığı
 • Görüş alanında siyah veya gri renklerde perde görülmesi
 • Gözler kapalıyken veya açıkken görülen ışık çakmaları

Bunlar retina dekolmanı rahatsızlığının belirtileri arasındadır. Retina dekolmanı hastalığının meydana gelmesinde en önemli etken ilerleyen yaştır. Retinada oluşan yırtıklar ile ilgili net bir sebep söylemek mümkün olmaz. 

Sarı Nokta Hastalığı Kimlerde Görülür?

Diğer adı ile makula dejenerasyonu olarak bilinen sarı nokta hastalığı genel olarak kalıtımla geçer. Bu hastalık 55 yaş üstü kişilerde, sigara içenlerde ve yetersiz beslenen kişilerde sıkça görülür. 

Sarı nokta hastalığı ilerlemesi durumunda körlüğe yol açar. Bu nedenden dolayı erken teşhis ve tedavi büyük önem arz eder. 

Sarı Nokta Hastalığı Nasıl Gelişir?

Genetik faktör sarı nokta hastalığı oluşumunda en büyük etkendir. Bunun yanı sıra ilerleyen yaş hipertansiyon ve güneşe maruz kalma gibi durumlar da sarı nokta hastalığı etkileri arasında yer alır.

Sarı nokta hastalığı konusunda erken teşhis ve hastalığın tedavisi son derece önemlidir. Hastalığın teşhisi için düzenli bir şekilde doktora muayene olmak gereklidir. 

Kişiler sarı nokta hastalığı konusunda ailesinde varsa mutlaka kontrol ettirmesi şarttır.

Vitrektomi Ameliyatının Amacı Nedir? 

Vitrektomi ameliyatı yapılmasının birçok nedeni vardır. Bu nedenler şöyle sıralanabilir:

 • Göz merkezinde meydana gelen kırışıklık
 • Retina dekolmanı
 • Makulada meydana gelen delik
 • Darbe ve yaralanma sonucunda gözden yabancı cisim çıkarılması
 • Katarakt operasyonu sonrası
 • Katarakt operasyonu ve diğer göz ameliyatlarından sonra göz içinde meydana gelen enfeksiyon

Vitrektomi ameliyatı sonrasında göz içerisine verilen gaz 2 ya da 6 hafta süreyle göz içerisinde kadar ve bu sürede görmenizi engeller. Göze verilen bu gaz zaman içerisinde haftalar geçtikçe azalır ve kendiliğinden çekilir. Bizim çekilmesinin ardından görme alanı üst yarıdan başlar ve gün geçtikçe açılır. 

Vitrektomi Ameliyatı Hangi Göz Hastalıklarında Tercih Edilir? 

Genel olarak vitrektomi ameliyatı göz bebeğinin ve göz merceğinin arka tarafını etkileyen hastalık durumlarında tercih edilir. Vitrektomi ameliyatı yapıldıktan sonra hastalar bir hafta süre boyunca gözlerine su değdirmemeli ve duş alırken sadece boyundan aşağısını yıkamalıdır.

Vitrektomi ameliyatı sonrasında göze kesinlikle dokunmamalı ve göz silinmemelidir. Vitrektomi ameliyatı yapıldıktan sonra hekiminizin vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız.

Ameliyatı takiben bir ya da 2 hafta gözde hafif bir batma ve yanma durumu normal karşılanır. Şiddetli bir ağrı ve yanma durumu söz konusu olursa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Vitrektomi operasyonları sonrasında baş pozisyonu önemlidir. Hekiminizden vitrektomi ameliyatı sonrasında nasıl yatmanız gerektiği ile ilgili bilgi almalı ve gerektiği şekilde yatılmalıdır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here