Ana Sayfa Sağlık Bülent Tüfenkci Sebze ve Meyveler Üzerine Getirilen Yeni Standartları Açıkladı

Bülent Tüfenkci Sebze ve Meyveler Üzerine Getirilen Yeni Standartları Açıkladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci sebze ve meyveler üzerine getirilen yeni standartlara değindi. Sadece pazarlarda değil bu düzenlemenin marketler içinde geçerli olacağını açıkladı.

738
0
Paylaş

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülnet Tüfenkci meyve ve sebzelerde taşınma, depolanma, sunum aşamalarında oldukça yüksek oranlarda zayi verildiğini belirterek bu doğrultuda belirli standartların getirileceğini açıkladı. Sebze ve meyve de yaşanan bu zaiyat için Tüfenkci “Sebze ve meyve tezgahta kaplarla yer aldığı zaman fireyi azaltmış olacağız” şeklinde konuştu. Daha sonra Tüfenkci sözlerine şöyle devam etti. “Sebze ve meyve soğuk hava zincirinde geldiği zaman, tezgahta açıkta durmak yerine kaplarla yer aldığı zaman fireyi azaltmış olacağız. Çünkü ürünler taşınırken fire veriliyor, taşındıktan sonra da tüketici seçerken zayiat artıyor. Şimdi satışa sunulurken ürünler kaplara konulacak. Böylece sebze ve meyvelerin raf ömrü uzayacak. Ürünlerin kaplara girmesiyle maliyetin artacağı yorumları yapılıyor, maliyeti artırır ama biz bu yolla fire oranlarını azaltacağız böylece bu maliyette de ortadan kalkacak. Sebze ve meyvelerin yaklaşık yüzde 20 ila 25’inin pazarlama aşamasında zayi olduğu bilinmektedir. Hatta ürüne göre bu zayi oranı yüzde 40’lara da varabilmektedir. Sebze ve meyve ticaretimizdeki yüksek zayi oranının düşürülmesi ve bu şekilde arz dalgalanmalarının engellenerek fiyatların enflasyon üzerine etkisi azaltılacak.” şeklinde konuştu.

Ticaret ve Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci parakende satış yapan marketleri de hükümet olarak desteklemeye hazır olduklarını belirtirken marketlerin hepsinde soğuk hava deposunun olması gerektiğini vurguladı. Market ve pazar alanlarının düzenleneceğine vurgu yapan Bakan Tüfenkci sokak satıcılarına da kap standartları getirilmesi gerektiğini vurguladı. Haller üzerinde de çalışmalar yaptığını dile getiren Bakan Bülent Tüfenkci ülkemizde 175 halin olduğunu bu sayının azaltılabileceğini dile getirdi. Belediyelerin insiyatifinde olan haller belediyelerin tasarrufundan çıkarılacağını söyledi. Haller özel şirketlere ya da kamu özel şirketlere devredileceğini söylerken belediyelerde olabilir ama belediyeler insan kaynaklarını oraya getirmeyecekler diye sözlerini tamamladı. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here