Ana Sayfa Magazin Murat Boz’a Şok Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası! 387 Bin TL

Murat Boz’a Şok Sigortasız İşçi Çalıştırma Cezası! 387 Bin TL

Devletin bunca uyarılarına rağmen sigortasız işçi çalıştırma konusunda halan aksaklıklar yaşanıyor.Bu kez herkesin tanıdığı, sevdiği Murat Boz bu konu ile ilgili yediği ceza ile gündem oldu.

854
0
Paylaş

Yıllarca işçinin, emekçinin en çok yaşadığı sıkıntıdır  sigortasız çalıştırılmak.Bu konu ile ilgili çok mücadeleler verilmiştir.Devlet halan  yazılı basında,  televizyonda,,  sosyal medyada,  kamu spotları ile durumu anlatmaya çalışıyor.Sosyal Güvencenin kıymetini bil; sigortasız çalışma,  çalıştırma diye uyarıyor.Ama bu konuda biraz azalma olsada tam olarak önüne geçilemedi.Zaman zaman karşımıza butür olaylar çıkıyor.

Bu sefer ihlalı yapan toplumun sevdiği, ,saydığı,  önek aldığı sanatçımız Murat Boz.Murat Sanatçının   3 yldır sigortasız işçi çalıştırdığı tespit edildi.Yanında çalışan iki dansçı kızın  sigortalarını yapmadığı anlaşıldı.  Bunun üzerine mahkemeye giderek mahkeme yolu ile haklarını arayan dansçı kızlar haklı bulundu.Kızlardan birinin 3 yıl, diğerinin ise 2yıl altı ay sigortasının yapılmadığı anlaşıldı.

Şayet Murat Boz mahkeme öncesi SGK’ya gidip bildirimde bulunsaydı ;bir çalışanı için 30 ay diğer çalışanı için 36 ay pirim ve aylık 222.18 TL ceza ödeyerek bu durumdan kurtulacaktı.Mahkeme öncesi böyle bir girişimde bulunmadığından dolayı  her personeli için birde asgari ücretin iki katı tutarında idari para cazasına çarptırıldı. Buda 66 ay baz alındığında ödeyeceği cez 234 bin 630 TL yi buldu.Birde cezanın üstüne normal ödenmesi gereken pirim tutarı 152bin599 TLde eklendi.Böylece sanatçı Murat Boz’un ödeyeceği tutar 387 bin 139 TL oldu.

Hatadan dönmenin yollarını her zaman açık tutan kanunlara riayet edip mahkeme öncesi uzlaşma yoluna gitseydi, 14bin 663TL idari para cezası ile kurtulacak olan Murat Boz bu hakkını kullanmadı.Devlet kaçak işçi çalıştıranlarla mücadelesini amansız bir şekilde sürdürüyor.Bu konudaki cezalar caydırıcı nitelik taşıyor.Çalışma ve sosyal Güvenlik Bakanlığı sigortasız istihdam için rizk analiz merkezleri oluşturmuş durumda.Özellikle inşaat sektörü sıkı takip altında ve artık maaş ödemeleri,  prim gibi ödemeler bankalar aracılığı ile yapılmakta ve bu kurala uymayan işverenlere yönelik yaptırımlar dahada ağırlaştırılacak.

Biliyoruz ki bu olaylar ne ilk oldu nede son olacak.Ama insanlar bilmelidir ki sigortasız işçi çalıştırmak pahalı bir iştir.Ona göre seçiminizi yaparsınız.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here