Ana Sayfa Magazin Irkçılık ile Suçlanan Sosyal Medya Fenomeni Hakan Hepcan Hakkında 3 Yıl Hapis...

Irkçılık ile Suçlanan Sosyal Medya Fenomeni Hakan Hepcan Hakkında 3 Yıl Hapis İstemi

Sosyal medya fenomeni Hakan Hepcan, Galatasaray'ın ünlü futbolcusu Gomis hakkında ırkçı ithamlarda bulundu. Galatasaray Kulübü'nün şikayeti üzerine ünlü fenomen hakkında 3 yıl hapis isteminde bulunuldu.

842
0
Paylaş

Irkçılık tüm dünyada utanç kaynağı olarak anılır. Hümanist bakış açısına ters bir anlayıştır. Mevlana’nın ” Ne olursan ol yine de gel!” felsefesinin tezatı olarak görmekteyiz.

Bir toplumun etnik köken bakımından kendi soydaşlarını fiziksel, zihinsel ve kültürel olarak iyi görmesi, diğer insanlardan kendini mükemmelleştirerek soyutlaması anlamına geliyor. 

Günümüzde dil, din, ırk ve ten rengi olarak bu anlayışla hareket eden insan yapısı toplumlarda mevcut olarak bulunmaktadır. Özellikle Amerika’da ten renginden dolayı zenci olarak kabul edilen halkın, beyazlar tarafından baskı altına alınıp, özgürlüklerinin kısıtlandığını görmekteyiz. Yıllardan beri ırkçılık anlayışı neredeyse ten rengi olarak farklı boyut kazanmıştır. Ancak bu sadece tensel bir ayrımcılık değil ırksal ya da kökensel bir ayrımcılıktır. 

Bağnaz ve yobaz insanlar tarafından gösterilen ırkçılık ayrımı insanlık suçudur. Hiç kimse ten renginden, dilinden, dininden ya da görüşünden dolayı dışlanmayı hak edemez. 

Son zamanlarda tekrar gündeme gelen ırkçılık meselesi sosyal medyayı salladı. Sosyal medya fenomenlerinden olan Hakan Hepcan’ın, Galatasaraylı futbolcu için twitter’den kullanmış olduğu sözler hakkında suç duyurusu açılmasına neden oldu. Hakan Hepcan twitter üzerinden ünlü futbolcu için, Bizim takım oturana kadar lig biter. Galatasaray’da bir tane maymun var, ifadesi ünlü fenomeni mahkemelik etti. 

Galatasaray’ın ünlü yıldız futbolcusu Gomis için maymun ifadesinin kullanılması ırkçılık olarak görüldü. Galatasaray Futbol Kulbü tarafından Hakan Hepcan’ın söylemiş olduğu sözler için suç duyurusunda bulunuldu. Hakan Hepcan’ın insanları kim ve düşmanlığa teşfik etiği için Galatasaray Kulübü böyle bir eyleme giriştiklerini söyledi.

Galatasaray’ın ünlü yıldızı Gomis sahalarda göstermiş olduğu performanslardan dolayı taraftarın kısa sürede beğenisini topladı. Sahaalrda fırtına estiren Gomis için maymun ifadesinin kullanılması insanlık suçu olarak görüldü. Hakan Hepcan için 3 yıl hapis isteminde bulunuldu. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here