Ana Sayfa Kamu Personel Dışişleri Bakanlığına KPSS Şartsız Sözleşmeli Personel Alımı Duyurusu Yayınlandı

Dışişleri Bakanlığına KPSS Şartsız Sözleşmeli Personel Alımı Duyurusu Yayınlandı

Yayınlanan yeni bir ilan ile birlikte Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmak üzere KPSS şartı aranmaksızın sözleşmeli personellerin arandığı duyuruldu.

771
0
Paylaş

Dünya düzeninin şekillenmeye devam ettiği her geçen gün bireyler hızlı bir şekilde yapı değiştiren ekonomik düzen içerisinde sağlam kalabilmek adına, sabit bir gelire ve sabit bir güvenceye sahip olmayı talep ediyorlar. Bu anlamda birçok kişi için temel iş tercihi ise devlet kurumlarında olmaktadır. Devlet kurumlarında personel olarak çalışmak isteyenler ise genel olarak Kamu Personeli Seçme Sınavı’na girerek atama isteyebilmektedir. Türkiye’de uygulanan bu sınav sistemi ile puan alan kişiler, diğer adaylar ile birlikte aldıkları puanlar aracılığı ile bir sıralamaya tabii tutulmaktadır. Bu sıralamaya göre de kurumlara yerleştirmeler gerçekleştirilmektedir. Ancak kimi zaman kurumlar sözleşmeli personel alımlarında, bu sınavı istisna haline getirmekte ve sınav şartı olmaksızın başvuruları alarak sözleşmeli personel alımı yapmaktadırlar.

Sözleşmeli personel olarak devlet kurumlarına çalışmak, en az kadrolu çalışmak kadar avantajlıdır. Çünkü başta bir devlet kurumuna sigorta girişinin yapılması ve ayrıca ilk defa bu işte çalışılıyorsa işin öğrenilmesi oldukça faydalıdır. Bugün birçok devlet kurumu sözleşmeli personel alımlarını ilan etmektedir ve sınav şartı aramadan alımları sözleşmeli olarak gerçekleştirmektedirler. Sözleşmeli olarak kurumlara alınan personeller, belirli bir süre boyunca çalıştırılmak üzere sözleşme imzalarlar ve bu süre sona erdiğinde çalışma hakları sona erer. Ancak çoğu zaman devlet kurumlarında bu personellerin sözleşmeleri 1 sene sonunda yenilenir ve kişiler çalışmaya devam etme hakkına sahip olurlar.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI’NA KPSS ŞARTSIZ PERSONEL ALIMI!

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı’nın yayınlamış olduğu istihdam ilanına göre Fransa’nın Lyon kentinde bulunan Türkiye Cumhuriyeti Lyon Başkonsolosluğu’nda münhal durumda 1 kişi ve münhal duruma gelecek olan 1 kişi sözleşmeli sekreter olarak alınacak. Alınacak olan personellerde KPSS puanı şartı aranmamaktadır ancak kurum kendi bünyesinde uygulayacağı sınav ile alımı gerçekleştirecek.

Bu anlamda yapılacak olan alımlarda 41 yaşı doldurmamış olmak şartı ile beraber çok iyi derecede Fransızca ve Türkçe biliyor olmak, bilgisayar ve daktilo kullanmayı biliyor olmak, en az lise yahut dengi bir kurumdan mezun olmak şartları aranmaktadır. İlgili evraklar ile birlikte bu şartları taşıyan kişiler Dışişleri Bakanlığı’na başvurularını şahsen yahut posta ile yapabileceklerdir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here