Ana Sayfa Kamu Personel Danıştay Personel Alımlarında Yönetmelik Değşlti! Mülakat için 20 Katı Aday Çağırılacak

Danıştay Personel Alımlarında Yönetmelik Değşlti! Mülakat için 20 Katı Aday Çağırılacak

Danıştay Personel alımlarına ilişkin yönetmelikte değişiklik yaptı. Değiştirilen yönetmeliğe göre artık 20 kat aday sınava çağırılacak.

818
0
Paylaş

Danıştay personel atama ve nakil yönetmeliğinde değişiklik yaptı. Yapılan değişikliğe göre zabit katibi ve şoför alım şartlarında yeni bir düzenleme yapıldı. Bu iki kadro için uygulama sınava KPSS puanlarına göre 20 kat aday sınava çağırılacak. Danıştayın personel atama ve nakil değişikliğine ait yönetmelik 29 Eylül 2017 Cuma günü Resmi Gazatede yayımlanarak yürülüğe girdi. Yapılan yönetmelik değişikliğinde zabit katibi ve şoför alımlarına ilişkin yeni hükümde eklenmiş oldu. Bu uygulama yapılacak olan alımlar içinde geçerli geçerli olacak. Danıştayın eklemiş olduğu hüküm dahilinde zabıt katibi ve şoför alımları için KPSS hükmü şu şekilddir. ”Merkezi sınavda alınan puanlar esas olmak kaydıyla, en yüksek puandan başlamak üzere ilan edilen kadro sayısının yirmi katı kadar aday çağrılır hükmü eklendi. Danıştay zabıt katibi alımı uygulama sınavı ve şoför alımı uygulama sınavı için hali hazırda bulunan sınav başvuruları için de 20 kat aday çağrılacak.” 

Bu hüküm dahilinde artık Danıştayın alım için ilana çıktığında Zabıt katibi ve Şoför kadroları için KPSS de almış oldukları puan üstünlüğüne göre 20 kat aday uygulama sınavı için çağırılacak. Böylelikle bu yönetmelik değişikliği ile daha fazla kişinin alımlardan faydalanabilmesinin önü açılmış oldu.  Danıştay için başvurusu devam eden ya da alımları süren sınavlar için ise şu hüküme yer verildi. ”Bu maddenin yürürlüğe girdiği tarihte 11 inci maddenin birinci fıkrasına eklenen KPSS hükmü ile bu maddenin yayımı tarihinden önce ilanı yapılmış olan sınavlar hakkında da uygulanır denilmektedir.” Bu hüküm ile de yapılan yönetmelik değişikliğinin ne zaman uygulanacağı sorusuda akıllardan kalkmış oldu. Yönetmelik değişikliği olmadan şoför kadroları için uygulamalı sınava 10 kat aday çağırılıyordu. Elbette ki yönetmelik değişiklikleri kurumun elinde olduğu için bu şartlar zamana göre değişiklik gösterecektir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here