Ana Sayfa Gündem Türkiye Gündemi Bir Kez Daha OHAL ile Çalkalandı

Türkiye Gündemi Bir Kez Daha OHAL ile Çalkalandı

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen Olağanüstü Hal'in uzatılması kararı verildi. Bu karar ile ilgili görüş ayrılıkları ise tartışmaları alevlendirdi.

664
0
Paylaş

Ak Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, Olağanüstü Hal sürecinin uzatılmasına ilişkin konuştu. Elitaş, 19 Ekim’de OHAL’in süresinin dolacağını hatırlattı. Ekim’in 16’sı Pazartesi günü Milli Güvenlik Kurulu ve Bakanlar Kurulu’nun bir araya geleceğini söyleyen Elitaş, OHAL meselesinin mecliste görüşülebileceğini ifade etti.

Milli Güvenlik Kurulu’nun OHAL’in devam ettirilmesine dair bir öneride bulunması ve hükümetin de OHAL’in sürdürülmesine ilişkin tezkere göndermesi halinde konu tekrar ele alınacak. Elitaş, konunun bir sonraki haftanın gündeminde olacağını aktardı.

20 TEMMUZ 2016’DA OHAL İLAN EDİLMİŞTİ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında, 20 Temmuz’da düzenlenen Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında OHAL ilan edildiğini açıklamıştı. Erdoğan, bu kararın hükümete tavsiye edildiğini ve böyle bir kararın alındığını ifade etti.

15 TEMMUZ DARBE GİRİŞİMİNE KARŞI ETKİN MÜCADELE AMACIYLA ÇIKARILDI

15 Temmuz 2016 gecesi bölücü terör örgütü ve paralel devlet yapılanması kurarak ülkeyi kontrol altına almaya çalışan FETÖ tarafından darbe girişimi gerçekleşti. Ülke yönetimini ele geçirmek isteyen örgüt üyeleriyle etkin mücadelenin önünü açabilmek adına Olağanüstü Hal ilan edilmişti. Bu anlamda Erdoğan, MGK ve Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında kritik açıklamalarını yapmıştı ve terör örgütünün ülke sathından bertaraf edilebilmesi adına bu sürecin başlatıldığını ifade etmişti. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Olağanüstü Hal süreci ile ilgili değerlendirmede bulunmuştu ve sonrasında Olağanüstü Hal ilan edilmesinin vefasızlık olduğunu beyan ederek bunun bir sivil darbe olduğunu söylemişti.

BAHÇELİ: OHAL DEVAM ETMELİDİR

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli daha önce de yapmış olduğu açıklamalarında Olağanüstü Halin devam etmesinin bir gereklilik olduğuna işaret etmişti. Bahçeli, Olağanüstü Hal kapsamında gerçekleştirilen mücadelelerin büyük bir azimle devam etmesini talep ederek Olağanüstü Hali eleştirenleri de büyük ölçüde terslemişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here