Ana Sayfa Gündem Türkiye genelinde bu haftasonu etkili olacak olan yağışlar için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden...

Türkiye genelinde bu haftasonu etkili olacak olan yağışlar için Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden uyarı!

Türkiye genelinde bu haftasonundan itibaren etkili olacak olan yağışlar ile ilgili olarak Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden resmi uyarı geldi. Hava durumu detayları haberimizde.

509
0
Paylaş

2017 yılının Sonbaharı’nda beklenen hava sıcaklıklarının oldukça üzerinde seyreden mevsim sıcaklıkları Eylül ayının son günlerine dek ülke genelinde etkisini göstermeye devam etti. Eylül ayının son haftasından itibaren başta Türkiye’nin kuzey bölgeleri olmak üzere çeşitli yerlerde sağanak yağışlar etkili olmaya başladı ve sıcaklıklar mevsim normallerinin bu defa 1-2 derece gerisine doğru hareketlilik gösterdi. Hızlı hava değişimleri şiddetli yağışları da beraberinde getirirken Meteoroloji Genel Müdürlüğü,Ekim ayının 2. haftası itibariyle yağışların şiddetleneceği yönünde uyarılarda bulundu.

Resmi web sitesi üzerinden bir duyuru yayınlayan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, başta kuzey kesimler olmak üzere İstanbul’u etkisi altına olacak olan sağanak yağışların bu haftasonu şiddetleneceğini duyurdu. İstanbul’lu vatandaşların ulaşım sorununu tetikleyen sağanak yağışlara karşı hazırlıklı olunması için uyarıda bulunan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, kuzey kesimlerinde Doğu ve Orta Karadeniz’de sel ve heyelan olaylarının meydana gelebileceğine işaret etti. Geçtiğimiz haftalarda Artvin ve Rize’nin çeşitli köylerinde meydana gelen sel ve heyelan olayları nedeni ile hazırlıkların ve çalışmaların hızlandırıldığı öğrenildi. Haftasonu itibariyle sağanak yağışların İstanbul için başta boğaz çevresi olmak üzere Anadolu Yakası’nda etkili olacağını duyuran Meteoroloji Genel Müdürlüğü, vatandaşlara sağanak yağış uyarısında bulundu. Ekim ayı boyunca ülke genelinde artış göstermesi beklenen sağanak yağışlar ile ilgili olarak bir duyuru yayınlayan meteorolojinin duyurus ise şu şekilde oldu;

Genel Durum

Doğu Karadeniz’de Beklenen Şiddetli yağışlara Dikkat !

13.10.2017 Cuma

Yurdumuzun kuzey kesimlerinin yarın (14.10.20017 Cumartesi) kuzeybatı kesimlerinden başlayarak Karadeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Yarın (Cumartesi) Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Kuzey Ege’nin iç kesimlerinde yağmur ve sağanak şeklinde yağışlar bekleniyor. Diğer bölgelerimizin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

15.10.2017 Pazar günü Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin, Ardahan, Sinop, Bartın ve Kastamonu’nun kıyı kesimlerinin yağışlı diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Rize ile Artvin’in kuzey ilçelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in yüksek ve dağlık kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

16.10.2017 Pazartesi günü Karadeniz üzerinden gelecek yeni bir sistem ile Karadeniz bölgesi, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinin yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışların Doğu Karadeniz’de Giresun ve Trabzon’da kuvvetli (21- 50 mm), Rize ve Artvin’in kuzeyinde şiddetli ve aşırı (100 mm ve üzeri) olmak üzere yağmur ve sağanak Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın da Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgesinde kuzey ve batı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Yağışlı sistemin 17.10.2017 Salı günü Doğu Karadeniz kıyılarında etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor. Hafta sonuna kadar yurt genelinde yağış beklenmiyor.

Hava sıcaklıklarının yarın yağışlı sistemle birlikte kuzeybatı kesimlerde, Pazar günü kuzeydoğu ve iç kesimlerde 2-5 derece azalacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normalleri altında seyredeceği, ancak önümüzdeki hafta başı pazartesi batı bölgelerde, hafta ortasında Çarşamba gününden itibaren iç bölgelerde artacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

KAYNAK: METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here