Ana Sayfa Gündem TSK Türk askerinin İdlib’e resmen girdiğini açıkladı!

TSK Türk askerinin İdlib’e resmen girdiğini açıkladı!

Türk Silahlı Kuvvetlerinden bir son dakika açıklaması geldi. Yapılan açıklamada Türk askerinin İdlib'e resmen girdiği açıklandı.

514
0
Paylaş

Dün gece geç saatlerde Suriye sınırında hareketlilik yaşandı. Bu hareketliliğin sebebinin, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin İdlib’e başlattığı operasyon olduğu öğrenildi. 

Alınan bilgilere göre İdlib’e düzenlenen operasyona 80 asker katıldı. Fakat sonrasında operasyona 40 askerin daha dahil olacağı söylendi. Bunun yanı sıra askerlerle birlikte 12 zırhlı aracın da İdlib’e girmiş olduğu bilgisi paylaşıldı. 

TSK’DAN SON DAKİKA İDLİB AÇIKLAMASI

Astana süreci kapsamında, ateşkesin tesis, gözetim ve devamını sağlamak, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması ve yerlerinden edilenlerin evlerine dönmesi için uygun şartları temin etmek maksadıyla İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesinde görev yapacak Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları, 08 Ekim 2017 tarihinde icrasına başlanan keşif faaliyetleri ile koordineli olarak, 12 Ekim 2017 tarihinden itibaren Gözlem noktalarını teşkil faaliyetlerine başlamıştır.

Türk Silahlı Kuvvetleri unsurları bölgedeki görevlerini Astana Sürecinde Garantör ülkelerce mutabık kalınan angajman kuralları çerçevesinde sürdürülmektedir. 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

Türk Silahlı Kuvvetleri dün gece geç saatlerde sınırda yaşanan hareketliliğe ilişkin yaptığı açıklamada İdlib’e operasyon başlatıldığı bilgisini kamuoyuyla paylaştı. Bu bilginin yanı sıra, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde 8 Ekim 2017 tarihinde başlayan keşif faaliyetlerine koordineli olarak, 12 Ekim tarihinde gözlem noktalarını teşkil etme faaliyetiyle bölgedeki hareketliliğe dahil olduğuna dair detaylara yer verdi. Faaliyetlerin amacı Astana Süreci kapsamında, İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi olarak belirlenen bölgede, ateşkesin tesis edilmesi, gözetiminin ve devamının sağlanması, insani yardımların ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması, bunun denetimi, yerlerinden edilenlerin evlerine dönebilmeleri için uygun şartların sağlanması amaçlarının gerçekleştirilmesi hedefleniyor.

ASTANA SÜRECİ

Kazakistan’da, Suriye’deki savaşı bitirmeyi hedefleyen Cenevre görüşmelerine destek amaçlı başlatılmış ve Rusya’nın savaşa dahil olmasıyla birlikte önem kazanmış görüşmeler muhalif gruplar ve farklı ülke temsilcilerinin katıldığı görüşmeler düzenlenmekte.

Suriye’de Rusya garantörlüğünde varılan ateşkes bir haftayı doldurmadan kritik bir sürece girmişti. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here