Ana Sayfa Gündem Son depremler: Van’ın Tuşba İlçesinde 4.0 Şiddetinde Deprem Meydana Geldi

Son depremler: Van’ın Tuşba İlçesinde 4.0 Şiddetinde Deprem Meydana Geldi

Van'ın Tuşba ilçesinde bir yer sarsıntısının meydana geldiği tespit edildi ve bir kısım halk tarafından da sarsıntı hissedildi. 4.0 şiddetinde deprem Kandilli Rasathanesi tarafından ölçümlendi.

551
0
Paylaş

Türkiye bulunduğu coğrafya itibariyle çeşitli iklim ve yer özelliklerine sahip olan bir bölgedir. Bu kapsamda ülkenin çeşitli bölgelerinde deprem riski oldukça yüksek olmasının yanı sıra bazı alanlarda ise bu risk oldukça düşüktür. Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki yer hareketliliklerini ölçümlemek ve denetlemek adına jeoloji mühendisleri, jeofizin uzmanları ve sismologlar çalışmalarını gerçekleştirmektedir ve bu kapsamda kurulan Kandilli Rasathanesi’de depremlerin ölçümlerini anlık olarak gerçekleştiren bir birimdir. Bugün Kandilli Rasathanesi ise saat 21:46 sularında Van’ın Tuşba ilçesinde 4.0 şiddetinde deprem ölçümledi. Çok ciddi bir sarsıntıya yol açmayan deprem vatandaşlar tarafından da hissedildi. Afet ve Acil Durum Yönetimi’nden alınan bilgiler kapsamında ise gerçekleşen depremde can veya mal kaybı yaşanmadığı öğrenildi.

DEPREM ÖLÇÜMLEMELERİ ANINDA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Van’ın Tuşba ilçesinde meydana gelen depremin şiddeti Kandilli Rasathanesi tarafından anlık olarak 4.0 şiddetinde ölçümlendi. Sarsıntı anlık olarak gerçekleştikten sonra herhangi bir artçı şok veya tekrar gerçekleşmediği öğrenildi. Bölgede incelemeler başlatılırken Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD)’dan hızlı bir şekilde bilgi alındı. Alınan bilgilere göre bölgede herhangi bir can veya mal kaybı yaşanmazken, vatandaşlara temkinli olmaları konusunda uyarılarda bulunuldu. Depremin tekrar edip etmeyeceğine dair herhangi bir bilgi paylaşılmadı. Deprem anında vatandaşlar büyük bir panik yaşarken, İstanbul Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü ise gerçekleştirdiği ölçümler sonrasında depremin şiddetinin 3.9/4.0 olduğunu tespit ederek resmi olarak bilgiyi yayınladı.

Son haftalarda Meksika kıyılarında ve Meksika’nın kent merkezlerinde yaşanna korkunç deprem felaketlerinden sonra, birçok ülkede gerçekleşen düşük şiddetli depremlerde dahi büyük panik meydana gelmeye başladığı gözlemlendi. Meksika’da geçtiğimiz haftalarda meydana gelen depremlerde 300’den fazla kişinin hayatını kaybettiği ve ülkede birçok kişinin evsiz kaldığı açıklanmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here