Ana Sayfa Gündem Şemdinli’de Terör Olayları Sebebi ile Valilik Tarafından Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi!

Şemdinli’de Terör Olayları Sebebi ile Valilik Tarafından Sokağa Çıkma Yasağı İlan Edildi!

Hakkari'de terör örgütü mensuplarının bölgede yarattıkları gerilim sonrasında Şemdinli'de resmi olarak sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Bölgede güvenlik tedbirleri alınıyor.

538
0
Paylaş

Hakkari’de bir süredir devam eden terör örgütü faaliyetleri nedeni ile gerilim arttı. Bölgedeki güvenlik önlemleri ve askeri opersyonlar nedeni ile ise vatandaşların güvenliğini sağlayabilmek adına Şemdinli’de sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Hakkari valiliğinin yaptığı duyuru ile birlikte Şemdinli’nin 2 mahallesi ve 1 köyünde vatandaşların sokağa çıkmamaları için çağrıda bulunuldu. Basın açıklaması ile birlikte bölgedeki kişiler yasak ile ilgili olarak haberdar edildi. Duyuruya göre;

“Operasyon esnasında vatandaşlarımızın can ve mal güvenliği ile emniyetli şekilde seyahat etme hürriyetinin ortadan kalkacağı değerlendirildiğinden, kamu düzeni, suç işlenmesinin önlenmesi, başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması amacıyla ve 6-7 Ekim Kobani olaylarının yıl dönümünün yaklaşması sebebiyle İl İdaresi Kanunu’nun 11/C maddesi gereğince Altınsu köyü Merkez, Dereboyu ve Elde mahalleleri ile İncesu mezrası mülki sınırları içerisinde 29 Eylül’den 10 Ekim’e kadar saat 22.00’den 05.00’e kadar geçerli olmak üzere sokağa çıkma yasağı ilan edilmiş olup, giriş-çıkışlar da yasaklanmıştır.”

PKK HAKKINDA;

1970’lı yıllarda dünya genelinde yükselen gençlik hareketlerinin Türkiye’ye yansıması ile birlikte ülkemizde birçok yasadışı terör örgütü kurulmaya başladı. PKK’da bu dönemde temellerini attı. Abdullah Öcalan yönetiminde ilk adımlarını atan ve partileşme ayağını gerçekletirmişlerdir. 

Türkiye’de 27 Mayıs Darbesi’nin ardından kabul edilen 1961 Anayasası’nın sunduğu ögürlük ortamı, Doğu meselelerini en çok konuşulan, tartışılan konulardan biri haline getirmiştir. Sol akımlar, gelişen özgürlükçü ortamda, o güne kadar varolan siyasi ortam içerisinde örgütlenme şansı bulamayan Kürtler için bir fırsat oluşturdu. Bunların ardında Doğu kesimden batı kesime göç olgusu, birçok Kürt vatandaşın ülkelerindeki eşitsizliklerin ve ekonomik farklılıklarının farkına varılmasına ortam hazırladı. Doğu kesimden gelen geçler, okumak ve siyasete dahil olmanın haricinde birlikte hareketlenme, örgütlenme fırsatı da yakaladılar.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here