Paylaş

Salgın sürecinde evlere sosyal yardım desteği! Ödemeler kapıda yapılacak

Bankaya gidemeyecek durumda olan emeklilerin ikramiye, aylık ve diğer ücret ödemeleri evde yapılacak. Sosyal destek ödemeleri de evlerde teslim edilebilecek.

Hükümet, salgın zamanında olduğu gibi kapanma sürecinde de emekli ve sosyal yardıma ihtiyacı olan vatandaşlar da dahil olmak üzere pek çok kişiye kolaylık sağlamayı sürdürüyor.  Bankaya gidecek halde olmayan, 65 yaş üstü, kronik hastalığı olan emekli vatandaşlara maaş, ikramiye, aylık ve diğer ücret ödemelerini evinden yapılabilecek. 5-10 Mayıs tarihleri arasında ödenen yaşlı ve engelli maaşları, sosyal yardım ödemeleri de Vefa sosyal yardım grupları içerisinde, PTT dağıtım görevlileri, kolluk çalışanları ve diğer kamu görevlileri sayesinde evlere kadar getirilecek.

 

PTT kartı ya da IBAN numarası aracılığı ile yollanacak olanlardan ayrı olarak 2 milyona yakın kişiye de teslim evlerinde yapılacak. PTT’de 1100 lira tutarındaki sosyal yardım ödemeleri bugün yapılmaya başlanacak. İçişleri Bakanlığı genelgesi uyarınca maaş, aylık, ikramiye, diğer ücret ödemelerini banka yolu ile alacak emekli vatandaşların adreslerine en yakın şubeye gitmesi, yol ve zaman kuralına tabii olmaları gerekmekte. Banka şubeleri ve ATM’lere gidip gelme işleri sokağa çıkma yasaklarına dahil edilmeyecek. Bankacılık işlemlerinden faydalanırken kimlik numarası, diğer usullere göre ifade edilen takvim, verilen süreler içinde kendi grubuna denk düşen sürenin kullanılması gerekiyor. PTT’nin evden emekli maaşı ödemesine başvurular e-Devlet hizmeti aracılığı ile gerçekleştirilebiliyor.

Yardım ödemelerine bugün başlanacak

Daha önce e-devlet aracılığı ile başvuru yapılan ve ihtiyaç sahibi olduğu tespit edilen 2 milyonu aşkın haneye, hane başına 100 lira tutarında “Tam Kapanma Sosyal Yardım Programı” ödemesi de bugün başlıyor. Yardım ödemeleri, banka hesap bilgisi var olan vatandaşların banka hesaplarına, banka hesap bilgisi olmayanların ise PTT kartlarına yapılacak. Banka hesap bilgisi olmayan, PTT kart kullanmayan kişilerin ise yardım ödemeleri, Ramazan Bayramı’na kadar evlerine götürülecek. PTT, E-devlet ile hesap numaralarını vermeyen kişilerin evlerine teslim edecek.

 

Ödemeler 5 ile 10 Mayıs tarihleri arasında yapılacak

Engelli ve yaşlı maaşları, sosyal yardım ödemeleri 5 ile 10 Mayıs tarihleri arasında yapılıyor. Bu bağlamda ödemeler, PTT kartı ya da IBAN numarası gönderileceklerden farklı olarak 2 milyona yakın hak sahibine  Vefa Sosyal Destek grupları bünyesinde hak sahiplerine evlerinde teslim edilecek. Bu süreci valilikler koordine edecek.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here