Ana Sayfa Gündem Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği TBMM Gündemine Alındı

Rehberlik Hizmetleri Yönetmeliği TBMM Gündemine Alındı

Rehber Hizmetleri Yönetmeliği'ne TBMM el attı. Yönetmeliğin en güncel şeklinin en kısa zamanda tamamlanıp okullardaki rehber öğretmenlerine yollanacağı bilgisini verdiler.

567
0
Paylaş

Eğitimde öğretim ve yönetim etkinliklerinin dışında öğrenciye yönelik sunulan hizmetlerin bütününe öğrenci kişilik hizmetler denmektedir. 1970’lerde orta öğretim kurumlarında ve 1996’da zorunlu eğitimin sekiz yıla çıkarılması ile ilköğretim kurumlarında “rehber öğretmen” adıyla “okul psikolojik danışman”larının atanmasında Milli Eğitim Bakanlığının, bu hizmetleri “yöneltme” ile sınırlandıran bir anlayışının egemen olduğu söylenebilir. Sunulan hizmetler ile öğrencilere, kredi, burs, sağlık, özel eğitim ve sosyal yardım gibi şeylerden yararlanabileceklerdir.

Çağdaş eğitim anlayışı ile hareket edildiği günümüzde rehber öğretmenlerin önemi artmıştır. Öğrenciye yönelik sunulan bu hizmet, öğrencinin kendini tanıması, keşfetmesi ve var olan potansiyeli ortaya çıkarıp arttırması için öğrenciye yardımcı olur. Sadece rehber öğretmeni ile sınırlı kalmayan bu anlayış öğretmen, aile, okul iş birliği ile öğrencinin ileriye yönelik adımlar atması sağlanır.

Bu hizmetin sunulmasındaki amaç, öğrencinin kendini tanıyarak özelliklerinin farkına varmak, karşılaştığı sorunların üstesinden gelebilme kabileyetine ulaştırmak, çevresine uyum sağlayabilme alışkanlığı geliştirmektir. 

Şuan TBMM’nin gündeminde rehberlik hizmetleri yönetmeliği vardır. 

Son zamanlarda rehberlik hizmetleri yönetmeliği hiç şüpesiz tartışma konusu olmuştur. Çağdaş eğitim anlayışının en önemli yapı taşlarından biri olan rehberlik hizmetlerini geliştirmek ve mevcut potansiyelini arttırmak için yönetmelikte değişiklik kararı alınmıştır. Yeni eğitim öğretim yılının başlamasıyla, rehberlik yönetmeliğinin yayımlanmaması rehber öğretmenlerini tedirgin etmektedir. Bu duruma TBMM kayıtsız kalamadı. TBMM bu durumu gündemine aldı. MEB’in talepleri doğrultusunda rehberlik hizmetleri yönetmeliği ihtiyaca göre değiştirilip gerekli yönetmelik rehber öğretmenlerine paylaşılacaktır. 

Önergelere gelen cevap, Öğretmen, idareci ve velilerin taleplerine göre öğrencilerin en iyi rehberlik programından yararlanabilmek için güncellemeye gidileceği söylendi. Eğitim ile ilgili birçok kurum ve kuruluş da bu durumun çözüme kavuşması için üzerlerine düşen sorumluluğu aldılar. En kısa zamanda yönetmeliğin paylaşılacağı söylendi. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here