Ana Sayfa Gündem Prof. Dr. Feyza Darendeliler 2001 yılında bu yana tıp dünyasında ödül alan...

Prof. Dr. Feyza Darendeliler 2001 yılında bu yana tıp dünyasında ödül alan ilk Türk doktor oldu

Tıp alanında Avrupa'dan ödül alan Prof. Dr. Feyza Darendeliler 2001 yılında bu yana tıp dünyasında ödül alan ilk Türk doktor oldu.

959
0
Paylaş

2001 yılında bu yana tıp dünyasında verilen “Outstanding Clinician Award” ödülün bu yıl İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Pediatrik Endokrinoloji Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Feyza Darendeliler pediatrik endokrin alanında yapmış olduğu çalışmalardan ötürü bu ödülü almaya hak kazandı. Böylelikle bu ödülü bir Türk hekim tarafından ilk kez alınması dolayısıyla da ayrı bir öneme sahip oldu. Prof. Dr. Feyza Darendeliler ödülünü Amerika Birleşik Devletleri’nde düzenlenen bir törenle aldı. Ödül ise Avrupa Pediatrik Endokrinoloji Deneği tarafından verildi. Prof. Dr Feyza Darendeliler ayrıca Çocuk Endokrinolojisi ve Diyabet Deneği Başkanlığı görevinide yapmaktadır. Bu konularda yapmış olduğu çalışmalarla da bilinen Sayın Darendeliler endokrin alanında ki katkılarını bir ödül ile taçlandırdı. 16 yıldan bu yana verilen bu ödülü bir Türk hekiminin yapmış olduğu çalışmalar sonrası Türk Tıp dünyasını onurlandırdı. 

Prof. Dr. Feyza Darendeliler 19986 yılında bu yana İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesinde alanınla ilgili çalışmalara yapmaktadır. Birçok denekte aktif olarak görev yapan Prof. Dr. Feyza Darendeliler 1 yıl kadar bir süre Avrupa’da araştırma görevlisi olarak çalışma hayatını sürdürmüştür. 2009 yılında ise Avrupa Endokrinoloji Deneği yönetim kuruluna seçildi. Çalışmalarını genel itibariyle ergenlik, ergenlik bozuklukları, büyüme, çocuklarda boy kısalığı gibi alanlarda yürütüp bu konularda birçok çalışma, makale, uluslararsı bildiriler yayınlamıştır. TÜBİTAK ile yapılan çalışmalarda da görev alan Prof. Dr. Feyza Darendeliler bilimsel alanların yanı sıra tıp alanında da çalışmalar yapmaktadır. Belirli bir döndem Tıp Eğitimi Araştırma ve Uygulama Merkezi müdürlüğünü yapmıştır. 2009 yılında ise İstanbul Üniversitesi Eğitim Kordinatörlüğüne atanmıştır. Çalışmalarına halen devam eden Sayın Darendeliler yeni çalışmalarıyla ulusal ve evrensel olarak katkı sağlamaya devam etmektedir. 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here