Ana Sayfa Gündem POL-NET Sisteminde Meydana Gelen Teknik Arıza Sebebi ile Gümrük ve Havalimanlarında Uzun...

POL-NET Sisteminde Meydana Gelen Teknik Arıza Sebebi ile Gümrük ve Havalimanlarında Uzun Kuyruklar Oluştu

POL-NET sistemi bugün meydana gelen bir teknik arıza sebebi ile çöktü. Emniyet Genel Müdürlüğü'nün bilişim sisteminde gelen arıza gümrük ve havalimanlarını etkiledi.

620
0
Paylaş

Dijital ortamların artık uçsuz bucaksız bir hal alması ile birlikte ülkeler de güvenlik sistemlerini bu dijital alanlarda depolayarak kolaylık elde etmiştir. Bu anlamda yüksek güvenlik tedbirleri ile oluşturulan dijital veri kayıt sistemleri aracılığı ile tüm ülke vatandaşları kayıt altına alınırken ayrıca ülkeye giriş çıkış yapan vatandaşların da verileri kayıt altına alınarak eğer sicillerinde bir problem var ise bu veri tabanında kayıt altına alınmaktadır. Böylelikle olası bir suç teşkil edecek durum ortaya çıkarsa kayıtlar aracılığı ile kişiye erişim sağlanmaktadır. Türkiye’de ülke içindeki güvenlik görevlerinden sorumlu olan Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ülke içindeki vatandaşların ve ülkeye giriş yapan vatandaşların kayıtlarını tuttuğu sistem POL-NET’tir. POL-NET üst düzey güvenlik önlemleri ile oluşturulan ve pasaport/kimlik gibi kontrollerin gerçekleştirildiği bir sistemdir. Bu sistem ile ilgili bugün yaşanan bir gelişme ise oldukça geniş bir kitleyi etkileyecek sorunları tetikledi.

POL-NET ÇÖKTÜ, GÜMRÜK VE HAVALİMANLARI DOLDU TAŞTI

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün kayıt ve kontrol sistemi olarak kullandığı POL-NET bugün meydana gelen teknik bir arıza sebebi ile aniden çöktü. İşlem ekranlarının görüntülenemediği çökme süreci sebebi ile yurtdışından ülkeye giriş yapacak olan vatandaşların POL-NET üzerinden sorgulamalarında aksama meydana geldi. Bu aksama sebebi ile gümrüklerde ve hava limanlarında bir anda kuyruklar ve kalabalıklaşma meydana geldi. Türkiye’nin sınır bölgesinde başlayan trafik kuyruğu ise durumun ne kadar hızlı bir şekilde etki gösterdiğine işaret etti. Meydana gelen teknik arıza sebebi ile yaşanan çökme ile ilgili olarak henüz resmi bir açıklama yapılmazken çok sayıda yabancı ve yerli kişi ülkeye giriş konusunda yaşadığı mağduriyet sebebi ile uzun süre beklemek zorunda kaldı. Yaşanan olay ile ilgili olarak teknik çalışmalar devam ediyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here