Ana Sayfa Gündem MİT Tırları davasında 25 yıl hapis cezasına çarptırılan gazeteci Enis Berberoğlu yeniden...

MİT Tırları davasında 25 yıl hapis cezasına çarptırılan gazeteci Enis Berberoğlu yeniden yargılanacak!

MİT Tırları davasında 25 yıl hapis cezasına çarptırılan gazeteci Enis Berberoğlu'nun dosyası yeniden incelemek üzere 14. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

549
0
Paylaş

MİT Tırları davasında yargılanan gazeteci CHP’li  Enis Berberoğlu hakkında 25 yıl hapis kararı çıkarttırılarak tutuklanmasına karar verilmişti. Ceza önce müebbet olarak kabul edilmiş ancak daha sonra cezanın Enis Berberoğlu’na etkisi göz önüne alınarak 25 yıla düşürülmüştü. Ancak CHP Milletvekili ve Hürriyet Gazetesi eski Genel Yayın Yayın Yönetmeni gazeteci Enis Berberoğlu’na verilen 25 yıl hapis cezası bozularak yeniden yargılanmasına karar verildi.

MİT Tırları Davası :Nedir? 

19 Ocak 2014 yılında Suriye’ye giden 3 tır savcılığın emri ile Hatay’da jandarma ve polis eşliğinde durduruldu. Öncelikle tırların İHH (İnsani Yardım Vakfı) ye ait olduğu söylendi. MİT tırların aranmasına izin vermedi ve baskın yapılmasını sağlayan savcının görev yeri değiştirildi. Ancak daha sonra iktidar tarafından tırların MİT’ ait olduğu açıklandı. Öncesinde Adana’da durdurulan tırlar Adana Valiliği tarafından MİT’e ait olduğu açıklanmıştı. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu tırların Türkmenlere yardım amaçlı yola çıktığını açıklamıştı. MİT Tırlarının görüntülerini yayımlayan Uğur Dündar ve Enis Berberoğlu hakkında davalar açılarak tutuklanmışlardı.

Ancak temyize giden Enis Berberoğlu’nun avukatı Murat Ergün sosyal medya hesabından duyuru yaparak yeniden yargılanacağını belirtti. Ancak Enis Berberoğlu’nun tututkluluğu devam edecek olup mahkemeye başvuracaklarını bildirdi.  CHP Milletvekili gazeteci Enis Berberoğlu‘nun dosyası yeniden incelenmek üzere 14. Ağır ceza mahkemesine yeniden gönderildi. CHP Milletvekili gazetecinin yargılandığı suç konusu ise gizli kalması gereken konuları siyasi veya askeri casusluk amacıyla gizliliğini bozmak’tı.

ENİS BERBEROĞLU KİMDİR?

Enis Berberoğlu 1956 yılında İstanbul’da doğmuştur. 1975 senesinde ise Avusturya Lisesi’nden mezun olmuştur.Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde İktisat bitirip daha sonra Ekonometri alanında yüksek lisans yapmıştır. 1981 yılında ise gazetecilik kariyeri başlamıştır. Hürriyet ve Radikal gazetelerinde yazar olarak çalıştı.Daha sonra Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliğine getirildi. Ancak baskılar yüzünden istifa etti. Daha sonra sözcü gazetesi yazar kadrosuna katıldı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here