Ana Sayfa Gündem Milli Eğitim Bakanlığı’nda 142 kişi hakkında FETÖ’den gözaltı

Milli Eğitim Bakanlığı’nda 142 kişi hakkında FETÖ’den gözaltı

15 Temmuz askeri darbe girişiminden bu yana hükümet bunun sorumlularını araştırmaya ve ceza almaları için çaba gösteriyor. Yaşanan askeri darbe başarısız ve acemice olarak değerlendirilmişti. Hükümet ve halk tarafından kınanmıştı.

615
0
Paylaş

15 Temmuz askeri darbe girişiminden bu yana hükümet bunun sorumlularını araştırmaya ve ceza almaları için çaba gösteriyor. Yaşanan askeri darbe başarısız ve acemice olarak değerlendirilmişti. Hükümet ve halk tarafından kınanmıştı.

Askeri darbe, ülkenin silahlı kuvvetleri tarafından yönetimin ülkenin sosyal ve ekonomik sorunlarında yeterli çabayı göstermedikleri ve sorunları çözememelerini düşünmeleri ile cuntacılarla birlikte ülke yönetimine el koymasıdır. Ordunun darbe girişiminde tarafsız kalmasını fırsat bilip ülkenin televizyon kanallarına, radyo ve intenet gibi kitle iletişim araçlarına erişim engeli koyarak otorite kurup, ülkenin altyapısını ele geçirir.

FETÖ 40 yılı aşkın bir süredir devletin her alanına sızan ve bir istihbarat örgütü gibi çalışan oldukça tehlike arz eden bir terör örgütüdür. Örgütün lideri olarak gösterilen Feytullah Gülen, uzun yıllar devletin içinde ve insanların dini yarglarını kullanarak kendine yer bulmuştur. İnsanları dini kullanarak “himmet” adı altında bağışlar toplayarak her geçen gün güçlenerek bir örgüt kurmuşlardır. Feytullahçı Terör Örgütü, Erzican’daki Ergenekon davasında mahkeme kararı gereğince silahlı terör örgütü olduğu kabul edildi. Örgütün deşifre olması ise 17-25 Aralık’ta gerçekleştirilen yolsuzluk operasyonu ile olmuştuır.

15 Temmuz askeri darbecileri ve sorumlularını bulmak için soruşturmalar başlatılmıştı. Birçok kurum ve kuruluşlardan FETÖ soruşturması kapsamında görevden uzaklaştırma ve cez yaptırımları uygulanıyor. Son olarak Milli Eğitim Bakanlığı ve Gençlik Spor Bakanlığı’na operasyon yapıldı. Operasyon kapsamında aralarında bakanlığa bağlı eski çalışanlarında olduğu 142 kişi gözaltına alındı. Soruşturma kapsamında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafında yürütülmekte olan Kamu Kurum ve Kuruluşlarına hizmet eden FETÖ’cüleri tespit etmek ve gözalt işlemleri için Milli Eğitim Bakanlığı‘nda 5’i aktif olarak çalışan 121 kişi, Gençlik ve Spor Bakanlığı bünyesinde çalışan tamamı ihraç edilmiş 21 kişi göz altına alındı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here