Ana Sayfa Gündem Meteoroloji’den Doğu Anadolu ve Karadeniz için kar uyarısı geldi

Meteoroloji’den Doğu Anadolu ve Karadeniz için kar uyarısı geldi

Meteoroloji'den Doğu Anadolu ve Karadeniz için kar uyarısı geldi. Yüksek kesimlerde kar kalınlığının 5 cm'den fazla olacağına dikkat çeken yetkililer vatandaşları bu konuda uyardı.

550
0
Paylaş

Meteoroloji genel Müdürlüğü Karadeniz ve Doğu Anadolu için kar uyarısında bulundu. Bu uyarının ardından sabah saatlerinde başlayan kar vatandaşları şaşırttı. Erzurum’un yüksek kesimlerinde 5 santimetereyi bulan kar araçlar için zor anlar yaşamalarına neden oldu. Ani bir şekilde kar’ın bastırması habersiz yakalanan sürücüler için zor anlar yaşamalarına neden oldu. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde de kar yağışı uyarısında bulunan Meteoroloji vatandaşları dikkatli olması bakımından uyardı. Doğu Anadolu Bölgesi’nde birkaç gündür devam eden sağnak yağışlar yerini kar yaşına bırakınca yükse kesimlerde kar kalınlığı giderek arttı. Palandöken dağı ve Konaklı Kayak Merkezi beyaza büründü. Erzurumda havaların ani soğumasıyla vatandaşlar soba yakmaya başladı. 

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nden yapılan açıklamaya göre “Ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Doğu Karadeniz kıyıları, Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusu ve Ordu, Artvin, Muş çevreleri ile Van’ın kuzey kesimlerinin yağmur ve sağanak yağışlı, Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ile Doğu Anadolu’nun kuzeydoğusunun yükseklerinin karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı, diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra Rize çevreleri ile Artvin’in kıyı kesimlerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olması bekleniyor. Marmara’nın doğusu, İç Ege, Göller Bölgesi, İç Anadolu ve Batı ve Orta Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun batısı ile Edine çevrelerinde gece saatlerinde yer yer sis ve pus hadisesi bekleniyor.” dendi. 

Hava sıcaklığının ülke genelinde mevsim normallerinin altında seyredeceğine dikkat çeken Meteoroloji Rize ve Artvin çevresine ise kuvvetli yağış uyarısında bulundu. Sel, su baskını ve heyelan konusunda dikkatli olunması gerektiğine dikkat çeken Meteoroloji Genel Müdürlüğü sağnak yağışın öğle saatlerinden sonra başlayacağını söyledi. 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here