Ana Sayfa Gündem Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu haftasonu için İstanbul’a yağış uyarısı verdi

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu haftasonu için İstanbul’a yağış uyarısı verdi

Ekim ayının başlangıcı ile birlikte Marmara bölgesini etkisi altına alan şiddetli yağmurlar nedeni ile Meteoroloji Genel Müdürlüğü bu haftasonu için İstanbul'a yağış uyarısı verdi.

640
0
Paylaş

Türkiye genelinde sonbahar mevsiminin etkileri gün geçtikçe artmaya devam ediyor. Bu yıl oldukça sıcak bir seyir ile başlayan sıcaklıklar Eylül ayının son haftalarından itibaren yerini soğuk havalara bırakmıştı. Açık havaların Eylül’ün bitmesi ile birlikte bulutla kaplanmasının ardından başta Doğu Karadeniz bölgesi olmak üzere Marmara ve Ege bölgelerinde şiddetli yağışlar kendisini gösterdi. Bu kapsamda Türkiye’de hava tahminlerini gerçekleştiren Meteoroloji Genel Müdürlüğü, şiddetli yağışlar sebebi ile çeşitli illerde sel ve yoğun sağanak yağış uyarıları verdi. Türkiye’nin hem sosyal hem de ekonomik açıdan kalbi olan İstanbul’da trafiği olumsuz yönde etkileyen yağışlar ile ilgili olarak Genel Müdürlük’ten uyarılar gelmeye devam ediyor. Son tahminlere göre İstanbul bu haftasonu itibariyle sağanak yağışlara teslim olacak. Uyarı verilen iller arasında yer alan İstanbul’da ulaşım konusunda sıkıntı yaşanmaması için vatandaşlara yağışlar ile ilgili olarak ilk uyarı böylelikle geldi.

KUZEY KESİMLERDE HAVALAR SOĞUMAYA BAŞLIYOR

Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün gerçekleştirdiği son bildirimlere göre Türkiye’nin başta kuzey bölgeleri olmak üzere sıcaklıklar1-3 derece arasında düşüş gösterecek. Genel olarak ülke geneli için verilen yağış uyarılarında İstanbul’daki vatandaşların ulaşım sıkıntısı ile karşılaşmamaları için yer yer ve saatlere göre yağış bildirimleri yapıldı. Bu kapsamda Cumartesi günü sabah saatlerinde ılık bir havanın etki göstereceği İstanbul’da akşam saatlerinden itibaren İstanbul Boğazı çevresinde ve Anadolu Yakası’nda şiddetli yağışların gerçekleşeceği Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından duyuruldu.

METEOROLOJİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ TARAFINDAN YAPILAN DUYURU

Beklenen Meteorolojik Hadise

Yurdumuzun Kuzey Kesimlerinin Karadeniz Üzerinden Gelecek Yağışlı Sistemlerin Etkisine Gireceği Tahmin Ediliyor!

Genel Durum

Doğu Karadeniz’de Beklenen Şiddetli yağışlara Dikkat !

13.10.2017 Cuma

Yurdumuzun kuzey kesimlerinin yarın (14.10.20017 Cumartesi) kuzeybatı kesimlerinden başlayarak Karadeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı havanın etkisine girmesi bekleniyor. Yarın (Cumartesi) Marmara’nın doğusu, Batı Karadeniz, Orta Karadeniz kıyıları, İç Anadolu’nun kuzeybatısı ile Kuzey Ege’nin iç kesimlerinde yağmur ve sağanak şeklinde yağışlar bekleniyor. Diğer bölgelerimizin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor.

15.10.2017 Pazar günü Doğu Karadeniz kıyıları ile Artvin, Ardahan, Sinop, Bartın ve Kastamonu’nun kıyı kesimlerinin yağışlı diğer yerlerin parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların Rize ile Artvin’in kuzey ilçelerinde kuvvetli olmak üzere yağmur ve sağanak, Doğu Karadeniz’in yüksek ve dağlık kesimlerinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması tahmin ediliyor.

16.10.2017 Pazartesi günü Karadeniz üzerinden gelecek yeni bir sistem ile Karadeniz bölgesi, İç Anadolu’nun kuzeydoğusu ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinin yağışlı geçeceği bekleniyor. Yağışların Doğu Karadeniz’de Giresun ve Trabzon’da kuvvetli (21- 50 mm), Rize ve Artvin’in kuzeyinde şiddetli ve aşırı (100 mm ve üzeri) olmak üzere yağmur ve sağanak Doğu Karadeniz’in iç kesimleri ve Doğu Anadolu’nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın da Doğu Karadeniz ile Doğu Anadolu bölgesinde kuzey ve batı yönlerden kuvvetli ve zaman zaman kısa süreli fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Yağışlı sistemin 17.10.2017 Salı günü Doğu Karadeniz kıyılarında etkili olduktan sonra yurdu terk edeceği tahmin ediliyor. Hafta sonuna kadar yurt genelinde yağış beklenmiyor.

Hava sıcaklıklarının yarın yağışlı sistemle birlikte kuzeybatı kesimlerde, Pazar günü kuzeydoğu ve iç kesimlerde 2-5 derece azalacağı diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı ve mevsim normalleri altında seyredeceği, ancak önümüzdeki hafta başı pazartesi batı bölgelerde, hafta ortasında Çarşamba gününden itibaren iç bölgelerde artacağı ve mevsim normalleri civarında seyredeceği tahmin ediliyor.

Kaynak: Meteoroloji Genel Müdürlüğü

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here